Yeşim, YSMGUARD Projesi ile ödüle layık görüldü

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) organize ettiği ve bu yıl rekor başvuru alan girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge’a YSMGUARD Maske Projesi ile katılan Yeşim Ar-Ge Merkezi, kurumsal kategoride üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 

İki gün süren ve online olarak organize edilen etkinliğin ilk gününde çeşitli oturumlar gerçekleştirildi. Etkinliğin ikinci günü ise heyecanlı anlara sahne oldu. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin’in ve Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkan Yardımcısı ve Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya’nın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da dijital ortamda katılımcılara seslendi. Açılış konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Törende Yeşim Ar-Ge Merkezi, “YSMGUARD Maske Projesi” ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. Yeşim Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Filiz Emiroğlu da törende bir konuşma yaptı. 
 
Covid-19 salgını sürecinde Yeşim Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarıyla organik pamuk ve likra kullanarak örme kumaştan anti viral ve anti bakteriyel maske projesi başlatan Yeşim, sıkı ve esnek yapıda iki ürün geliştirdi. Yeşim maskelerin pazarlamaya yönelik çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’nin önde gelen perakende markalarının iş birliği ile YSMGUARD markası altında ürünlerini tüketicilere ulaştırılmıştı. 
 
Sıkı yapısı, yüksek örtücülük ve ince tasarımı sayesinde hafif ve nefes alabilen özellikteki maske kumaşları, organik pamuk kullanımına bağlı olarak biyo uyumluluk özelliğiyle de yüz formuna uygunluk gösteriyor. Biyoteknoloji ve ilgili ürünlerde 25 yıllık deneyimi olan Health Guard firması iş birliği ile geliştirilen maskelerin en büyük özelliklerinden biri de temas ettiği anda virüsü durdurması. 50 yıkamaya kadar tekrar kullanılabilir olmasından dolayı sürdürülebilir özelliğiyle de öne çıkan maskeler, antibakteriyel ve antiviral yapısıyla virüse karşı yüzde 99,94’e kadar etkili. BFE standartlarına uygun, CE belgesine, ECOTEKS sertifikasına ve antivürüs test raporuna sahip olan maskeler organik ve çevre dostu yapısıyla fabrikalarda, işletmelerde ve gündelik hayatın her alanında kullanılabiliyor.