Ev Tekstili

Yeşim Tekstil Ev TekstiliDünyaca ünlü hazır giyim markalarına üretim yapan Yeşim Tekstil, ilk göz ağrısı olan ev tekstili alanında da üretime devam etmektedir. 1983’ten bu yana ev tekstili üreten Yeşim, belirli periyotlarda hazırladığı koleksiyonları müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

Ev tekstilinde ilk ihracatını yaptığı Matheis firması ile birlikteliğini halen sürdüren Yeşim Tekstil, Türkiye’nin yakından tanıdığı Schlafgut markasına da tam 25 yılı aşkın süredir çarşaf üretmektedir. Firmanın ürün grubunda ayrıca nevresim ve masa örtüsü de bulunmaktadır. 

Ev tekstili alanında Matheis firmasının yanı sıra, Aldi, Rewe, Norma, Tchibo, Schlafgut gibi dünya markaları için üretim yapan Yeşim’in bu alandaki üretim kapasitesi günlük 100 bin adettir.

İhracat rakamları açısından bakıldığında da firma, ev tekstilinde 2015’te 67 milyon Euro’luk ihracat yapmıştır.

İnovatif Kumaşlar İlgi Görüyor

Yeşim Tekstil - Innovatif KumaşYeşim, Schlafgut markası için her yıl üç sezon koleksiyon hazırlamaktadır. Firma bünyesinde yapılan Ar-Ge çalışmalarında elde edilen inovatif kumaşlar, hazır giyimde olduğu gibi ev tekstili ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Genel olarak tüm dünyada yeni ve farklı olan talep görürken, Yeşim Tekstil de bu alanda birçok yeni çalışmaya imza atmaktadır. Firma bünyesinde yer alan Ar-Ge ekibinin ürettiği birçok özellikli kumaş, ev tekstili koleksiyonlarında da kullanılarak müşterilere farklı konseptler sunulmaktadır. Ar-ge tarafında Yeşim-Aksa-Kipaş ve Korteks katılımıyla mamül kumaş olarak ürettiğimiz WARM COMFORT likralı süprem ürünümüz bulunmaktadır.

Ev tekstili kategorisinde, çeşitli kumaşlardan üretilen ürünler lastikli çarşaf, nevresim takımı, yastık kılıfı, yatak koruma kılıfı ve masa örtüsü olarak sıralanmaktadır. 

BCI ve Bluesign

Yeşim Tekstil uzun yıllardır tedarikçisi olan Kipaş’la doğaya dost ve sürdürülebilir şartlarda üretilen BCI belgesi kapsamındaki pamuktan yapılan iplikler satın almak için stratejik ortaklık anlaşmasına göre satınalma yapıyor. Yeşim Tekstil, gerçekleştirilen stratejik anlaşma kapsamında, müşterilerinin taleplerine cevap verirken ürettiği kumaşlarda daha fazla, 2012 yılından bu yana üyesi olduğu Better Cotton (BCI) belgesine uygun pamuktan yapılan iplikler kullanmayı ve müşterilerini de bu konuda yönlendirmeyi taahhüt ediyor. Yeşim Tekstil’in ayrıca çevre, sağlık ve üretim güvenliği standardı olan Bluesign üyeliği de bulunuyor. Yeşim Tekstil’in uymayı taahhüt ettiği Bluesign standardının beş prensibi ise kaynak verimliliği, tüketici güvenliği, hava emisyonu, su emisyonu ve iş sağlığı & güvenliğidir.

Yeşim Home markası üretimde

 

Kurulduğu ilk günden beri ev tekstili üretimi yapan Yeşim Tekstil bu kategoride ürettiği tüm ürünleri “Yeşim Home” markası altında toplayarak müşterilerine sunmaya başladı.

Sektörde kendini üretici marka olarak konumlandıran Yeşim Tekstil son yıllarda ürettiği ürünleri belli kategorilerde kendi markası altında pazarlama yoluna gidiyor. Organik iplikten yaptığı ürünleri “Yeşim Organic” ve geri dönüşümlü iplikten yaptığı ürünleri “Yeşim Recycle” markaları ile satışa sunduktan sonra ev tekstili ürünlerini de “Yeşim Home” markası altında özellikle iç piyasa müşterilerine pazarlamaya başlayacak.