Gönüllülük Projeleri

Yeşim Tekstil kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda toplumdan aldığını topluma geri vermeyi ilke edinmiş bu sebeple de birçok gönüllülük projesini hayata geçirmiştir. Yeşim'in kendi kurum hedefleri ve misyonları doğrultusunda desteklediği sosyal sorumluluk projelerinin konuları ise öncelikli alanı olan firma çalışanları için yapılan gönüllü çalışmalar dışında üç kategoride gruplandırılmıştır.

Spor

Yeşimspor Kulübü

YeşimSporYeşimspor Kulübü, Bursalı gençlere spor yapma olanağı sağlamak ve alt yapıdan geleceğin basketbolcularını yetiştirmek üzere, 24 Ocak 2003 tarihinde kuruldu. Bursa’da birçok başarıya imza atan Yeşimspor, alt yapıdaki başarısını Türkiye genelinde elde ettiği derecelerle de göstermektedir.

www.yesimspor.com

Ücretsiz Spor Okulları

Ücretsiz Spor OkullarıTürkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nce başlatılan Ücretsiz Spor Okulları Projesi, 2006-2007 yıllarında ana sponsor Turkcell ve Nike ile Yeşim Tekstil’in de desteğiyle Marmara Bölgesi ve Anadolu’da fakir bölgelerdeki 35 okulda 15 bin çocuğa spor yapma imkanı sağlamıştır.

Şükrü Şankaya Futbol Okulu

Şükrü Şankaya Futbol Okulu

Bursasporlu Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından yaptırılan Şükrü Şankaya Futbol Okulu’na maddi ve manevi destek verilerek yüzlerce çocuğun profesyonel koşullarda spor yapması sağlanmaktadır.

Çevre

Yeşim Hatıra OrmanıYeşim, çevre konusunda yaptığı çalışmalarla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın saygın sivil toplum örgütlerinden TEMA ile birçok projeye imza attı.

Tema ile ortak projeler

1- Kardeş Köy Projesi: Şükriye Köyü – 2000
2- Şükrü Şankaya Hatıra Ormanı - 2006
3- Geri Dönüşüm Dostu Okullar Projesi – 2007
4- Küresel Isınmaya Önlem Alalım - 2007

Eğitim

TEV-Şükrü Şankaya Eğitim Bursu

Şükrü Şankaya Eğitim Bursu - Yeşim TekstilYeşim Tekstil, bünyesindeki Sosyal Sorumluluk Kulübü liderliğinde Türkiye Eğitim Vakfı ile ortaklaşa “Şükrü Şankaya Eğitim Bursu” projesini hayata geçirdi. Proje sayesinde eğitime büyük önem veren Yeşim Tekstil kurucularından merhum Şükrü Şankaya’nın adının yine eğitimle ilgili bir konuda yaşatılması hedefleniyor. “Eğitim için atılan her adım hayatımızı değiştirir” sloganıyla hayata geçirilen Şükrü Şankaya Eğitim Bursu, maddi imkansızlıklar nedeniyle sıkıntı yaşayan başarılı üniverste öğrencileri için umut oluyor. Projeyi Yeşim çalışanlarının yanı sıra, firmanın müşteri ve tedarikçileri de destekleyerek, fona düzenli olarak para aktarılması sağlanmakta.

Şükrü Şankaya İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi

Şükrü Şankaya Anadolu LisesiYeşim Tekstil tarafından kurulan Şükrü Şankaya İlköğretim Okulu ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne her yıl maddi ve manevi yardım yapılarak eğitimlerine destek verilmekte.

Akut

Yeşim - AKUT Kurumsal Acil Durum PlanlamasıYeşim Tekstil’in Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile gerçekleştirdiği “Kurumsal Acil Durum Planlaması” kapsamında afetler hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda çalışanlar AKUT’tan doğal afetler ve acil durum tedbirleri hakkında eğitim almıştır.

Açev

Acev - Yeşim TekstilYeşim Tekstil’in Anne Çocuk Eğitim Merkezi (AÇEV) ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında kreşteki öğretmenlere çocuk eğitimi ve anne baba diyaloğu ile ilgili eğitimler verildi. Ayrıca bu proje kapsamında, AÇEV yetkilileri tarafından Yeşimli anne ve babalara da çocuk eğitimi konusunda eğitimler verildi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yaz Okulu

TEGEV Yeşim Yaz OkuluYeşim Tekstil, eğitim alanında saygın sivil toplum örgütlerinden olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile yaz okulları projesini hayata geçirmekte. 2006 yılından beri Yeşim Çocuk Kulübü’ne üye çocuklar TEGV yaz kampına katılarak eğitim almaktadır.

AIESEC

AIESEC - Yeşim TekstilYeşim Tekstil, uluslararası bir öğrenci kuruluşu olan AIESEC’in Bursa Şubesi ile gençlerin kişisel gelişimine destek vermek için yeni bir sosyal sorumluluk projesi uygulamaktadır.Bu proje kapsamında gençlere Yeşimli yöneticiler tarafından başta sosyal sorumluluk ve gönüllülük konuları olmak üzere bir çok farklı konuda eğitim verilmekte ve onların iş hayatına hazırlanmaları hedeflenmektedir.

Yeşim Sosyal Sorumluluk Projeleri Faaliyet Raporu