İşe alım

Yeşim Tekstil, hazır giyim sektöründe dünya markaları ile çalışmakta ve tüm faaliyet alanlarında çalışanların gelişimine destek vermekte, yenilikçi ve katılımcı bir çalışma ortamı yaratmayı hedeflemektedir. Personel alımlarında firmanın yönetim politikasına ve kurum kültürüne uygun, iş ve işyeri verimliliğinin dinamik tutulmasını sağlayacak personelin seçilmesi amacıyla aşağıdaki süreç takip edilir:

Yeşim İnsan Kaynakları

Aday Başvuru Havuzu’ndan pozisyona uygun bulunan kişiler seçilerek Yeşim’e iş görüşmesine davet edilir. Davet edilen adaylara  yetkinlik bazlı mülakat ve pozisyon için gerekli tüm testler yapılır. Pozisyonun özelliklerine göre, uygulanan görüşmeler sonucunda olumlu bulunan adaylar için referans kontrolü yapılır. İnsan Kaynakları ve ilgili departman tarafından olumlu bulunan adaya firmanın ücret yönetiminde  kullandığı pozisyon/kademe skalasına göre maaş teklifi hazırlanır. Adayın ücreti kabul etmesi halinde işe kabul mektubu gönderilir. Aday belirtilen tarihte evrak teslimine gelir, istenilen gün de iş başı yapar.

İş başı yapan yeni çalışanların firmayı ve iş süreçlerini öğrenmesi ve tanıması için:

  • 2 günlük firma oryantasyon programı uygulanır, program sonunda Oryantasyon sertifikası ve Oryantasyon Kitapçığı verilir.
  •  Bölümüne gittikten sonra görev tanımında yer alan bölüm oryantasyonu uygulanır.
  • İlk hafta sonrasında ilk değerlendirme görüşmesi yapılır.
  •  3 ay sonrasında da genel değerlendirme görüşmesi yapılır.

Yeşim'de çalışmak

Beyaz Yaka

Yeşim Tekstil’deki açık pozisyonlara  www.kariyer.net adresinden başvuru yapılabilir.

Mavi Yaka

Yeşim Tekstil’e iş başvurusunda bulunmak isteyenler fabrikaya gelerek direkt iş başvuru formu doldurabilirler.

Staj Başvurusu

Yaz - Kış Stajı  (Üniversite ve Meslek Yüksek Okulu)

Yaz - Kış Stajı (Üniversite ve Meslek Yüksek Okulları)

Lisans, Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Lisesi öğrencilerinden staj yapmaları zorunlu olanların (sigortalarının okul tarafından ödenen stajyerler) 1 Şubat – 28 Şubat tarihleri arasında Yeşim Tekstil İnsan Kaynakları bölümüne gelerek başvuru formları doldurmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan adaylar ile mülakat yapılarak, değerlendirmeler sonucunda Mayıs ayı içerisinde tüm adaylara olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılmaktadır.

Eğitim

Dış Eğitim

Çalışanların kişisel gelişimleri, teknik bilgilerinin geliştirilmesi ve teknolojik yeniliklerin yakından takip edilmesi amacıyla dış eğitim organizasyonları yapılmaktadır. Çalışanların yetkinlikleri, pozisyonları ve gelişim planları doğrultusunda eğitimler planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

İç Eğitim

Çalışanların teknik bilgilerinin gelişmesini sağlamak ve yıllık olarak alınması gerekli olan (kanunen zorunlu) eğitimler için de firma bünyesinde iç eğitmenler oluşturulmuştur. Alınması gerekli olan (kanunen zorunlu) eğitimler, mesleki eğitimler iç eğitim organizasyonu ile  gerçekleştirilmektedir.

Performans Değerlendirme

Her yıl başında;

• Şirket Hedefleri
• Direktörlük Hedefleri
• Müdürlük Hedefleri
• Bölüm/Birim Hedefleri
• Bireysel Hedefler’in oluşturulduğu hedef yayılım sistemi ile

Performans sistematik bir şekilde izlenmektedir. Belirlenen hedefler altı ayda bir gözden geçirilmekte, altı aylık ve yıllık gerçekleşen görüşmeler doğrultusunda performans değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Ücret Yönetimi

Türkiye’de ve dünyada kurumsal firmalar tarafından yaygın şekilde kullanılan Hay İş Değerlendirme sistemi ile ücret sistemi yürütülmektedir. Çok sayıda kurumsal firmanın katıldığı ücret araştırmalarından faydalanarak, her yıl Temmuz ayında performans görüşmelerine dayalı ücret artışları gerçekleştirilmektedir.

Yeşim Kütüphanesi

Yeşim Tekstil’de Türk ve dünya edebiyatı klasikleri, tarih kitapları, çeşitli yönetim ve kişisel gelişim kitaplarından oluşan, 1400 kitabın bulunduğu zengin bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphaneden tüm Yeşim çalışanları ücretsiz olarak faydalanmaktadır.