Kadın dostu şirket

“Önce İnsan” ilkesiyle yola çıkan Yeşim Tekstil, kurulduğu günden bu yana kadın çalışanlarına yönelik pozitif tutumunu koruyor. Adını bile bir kadın isminden alan Yeşim Tekstil kurulduğu ilk günden bu yana kadın çalışanlarına ve cinsiyet eşitliğine dair çalışmalar yapıyor.

Yeşim, 1986 yılında kurulan kreşiyle çalışan annelerin en büyük yükünü paylaşırken, firma bünyesinde 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Kadınlar Kulübü’nün etkinlikleriyle kadın çalışanların sosyal ve kültürel gelişimini destekliyor.

2009 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (Kal-Der) “Yönetim Kadının Hakkıdır” bildirisini de imzalayan Yeşim Tekstil’de, çalışanların yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyor.

Yeşim Tekstil, 2013 yılından bu yana “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile yola çıkarak kadın çalışanlarına yönelik Kelebeğin Dünyası projesini hayata geçirmiştir. Yeşim, bu proje ile Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan hibe almaya hak kazanarak, bu konuda yaptığı çalışmaları global arenada da duyurmayı başarmıştır.

2014 yılında Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu’na üye olan Yeşim Tekstil, aynı zamanda Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nda da görev alarak Türkiye’de kadınla ilgili çalışmalara liderlik etmektedir.

Yeşim Tekstil, kadın-erkek eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesi için, United Nations Women ile United Nations Global Compact tarafından ortaklaşa oluşturulan “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ne de (WEPs) 2015 yılında imza atmıştır. Attığı bu imzayla birlikte  cinsiyet eşitliğine ve kadının iş hayatında, toplumda güçlenmesine yönelik çalışmalar  yapacağına ve bu çalışmaları da her yıl raporlayacağına dair söz vermiştir.

Tüm bu çalışmalara ek olarak TÜSİAD’ın (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma grubunda da yer alan Yeşim Tekstil, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun yürütmekte  olduğu “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi”nin de Üst Danışma Kurulu’nda görev almaktadır. Hollanda Başkonsolosluğu hibesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve IPSOS’un araştırma desteğiyle hayata geçirilen proje, iş dünyasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmayı ve  kadınların çalışma ortamlarını iyileştirerek iş yaşamında daha etkin rol alabilmelerini hedefliyor.

Kadının Güçlenmesi konusunda şirketin aldığı ulusal veya uluslararası ödüller:

Yeşim Tekstil 2010 yılında BUİKAD’dan (Bursalı İş Kadınları Derneği) “Kadın istihdamına en çok değer

veren firma” ödülünü aldı.

 

2013 yılında  Yeşim Kadın ve Çocuk Kulübü; kadına ve kız çocuklarına yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yedişehir Enstitüsü ve Mor Salkım Kadın

Dayanışma Derneği’nden ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ kapsamında ‘Çalıkuşları Bursa’yı keşfediyor’ adı ile

ödüle layık görüldü.

 

2014 Mayıs ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen

“çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada

Türkiye’de en iyi 2. firma seçildi.

 

Yeşim Tekstil, Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte kadın çalışanlarına yönelik yürüttüğü “Kelebeğin

Dünyası” projesi  ile projenin sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve onların

gelişimlerini desteklemesi yönleriyle 2015 yılında, Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan

5 bin Euro fon almaya hak kazandı.