Kadın dostu şirket

“Önce İnsan” ilkesiyle yola çıkan Yeşim Tekstil, kurulduğu günden bu yana kadın çalışanlarına yönelik pozitif tutumunu koruyor. Adını bile bir kadın isminden alan Yeşim Tekstil kurulduğu ilk günden bu yana kadın çalışanlarına ve cinsiyet eşitliğine dair çalışmalar yapıyor.

Yeşim, 1986 yılında kurulan kreşiyle çalışan annelerin en büyük yükünü paylaşırken, firma bünyesinde 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Kadınlar Kulübü’nün etkinlikleriyle kadın çalışanların sosyal ve kültürel gelişimini destekliyor.

2009 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (Kal-Der) “Yönetim Kadının Hakkıdır” bildirisini de imzalayan Yeşim Tekstil’de, çalışanların yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyor.

Yeşim Tekstil, 2013 yılından bu yana “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile yola çıkarak kadın çalışanlarına yönelik Kelebeğin Dünyası projesini hayata geçirmiştir. Yeşim, bu proje ile Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan hibe almaya hak kazanarak, bu konuda yaptığı çalışmaları global arenada da duyurmayı başarmıştır. Proje halen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) devam eden çocukların anneleri ve Panayır Şükrü Şankaya İlkokulu’nun annelerine yönelik olarak devam etmektedir.

Kelebeğin Dünyası projesi, 2019 yılından itibaren etki alanını genişleterek Yeşim Tekstil  içinde hem kadınlara hem de erkeklere yönelik gerçekleştirilen çalışmalarla “Bizim Eşit Dünyamız” adıyla yoluna devam etmektedir.

2014 yılında Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu’na üye olan Yeşim Tekstil, aynı zamanda Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nda da görev alarak Türkiye’de kadınla ilgili çalışmalara liderlik etmektedir.

Yeşim Tekstil, kadın-erkek eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesi için, United Nations Women ile United Nations Global Compact tarafından ortaklaşa oluşturulan “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ne de (WEPs) 2015 yılında imza atmıştır. Attığı bu imzayla birlikte  cinsiyet eşitliğine ve kadının iş hayatında, toplumda güçlenmesine yönelik çalışmalar  yapacağına ve bu çalışmaları da her yıl raporlayacağına dair söz vermiştir.

Tüm bu çalışmalara ek olarak TÜSİAD’ın (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma grubunda da yer alan Yeşim Tekstil, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun yürütmekte  olduğu “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi”nin de Üst Danışma Kurulu’nda görev almaktadır. Hollanda Başkonsolosluğu hibesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve IPSOS’un araştırma desteğiyle hayata geçirilen proje, iş dünyasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmayı ve  kadınların çalışma ortamlarını iyileştirerek iş yaşamında daha etkin rol alabilmelerini hedefliyor.

Kadının Güçlenmesi konusunda şirketin aldığı ulusal veya uluslararası ödüller:

Yeşim Tekstil 2010 yılında BUİKAD’dan (Bursalı İş Kadınları Derneği) “Kadın istihdamına en çok değer

veren firma” ödülünü aldı.

 

2013 yılında  Yeşim Kadın ve Çocuk Kulübü; kadına ve kız çocuklarına yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yedişehir Enstitüsü ve Mor Salkım Kadın

Dayanışma Derneği’nden ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ kapsamında ‘Çalıkuşları Bursa’yı keşfediyor’ adı ile

ödüle layık görüldü.

 

2014 Mayıs ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen

“çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada

Türkiye’de en iyi 2. firma seçildi.

 

Yeşim Tekstil, Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte kadın çalışanlarına yönelik yürüttüğü “Kelebeğin

Dünyası” projesi  ile projenin sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve onların

gelişimlerini desteklemesi yönleriyle 2015 yılında, Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan

5 bin Euro fon almaya hak kazandı.

2017 Yeşim Tekstil, Kelebeğin Dünyası projesi ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından gerçekleştirilen SÜR 2017 Konferansında sürdürülebilirlik hikayesini anlatmaya değer beş firmadan biri olarak seçildi. https://www.youtube.com/watch?v=AwIyL-1ZdsI

2017 WEPs imzacısı firmalar için yön gösterici olacak Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Uygulama Rehberi’nde, Yeşim Tekstil 31 yıldır faaliyet gösteren kreşi ve kadının güçlenmesi konusunda yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki en iyi örneklerden biri olarak gösterildi. ( https://www.pri.org/stories/2017-05-04/why-more-turkish-women-dont-work )

2017 Yeşim Kreşi ABD’de dünyada 19 milyon kişiye ulaşan PRI radyosunda haber oldu. (https://youtu.be/Uh_zLPHZI-0)

2019: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, özel sektöre hizmet sunumuna katılım konusunda araştırmalar yapmak üzere görevlendirilen Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (ICRW), yayınladığı Bakım ve Rekabet Edebilirlik Saha Araştırması Raporunda Yeşim Tekstil’i “Özel Sektörde Kadınların Bakım İhtiyaçlarını Karşılayan Küresel En İyi Uygulamalar” arasında gösterdi.

2019 Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Genel Merkezi, İnsana Değer Ödülleri'nde “Jenerasyon ve Çeşitlilik Yönetimi” kategorisindeki birincilik ödülüne Yeşim Tekstil’i layık gördü.

2020 Yeşim; Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi’nin (ICRW) dünyaca ünlü hazır giyim firması Nike adına markanın 2025 stratejileri kapsamındaki “Kadınların güçlendirilmesi” temasıyla gerçekleştirdiği “Tekstilde Cinsiyet Eşitliğinin Artırılması” araştırma raporunda örnek firma gösterdi.