Gönüllülük Projeleri ve Toplumla Paylaşım

Yeşim Tekstil kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda toplumdan aldığını topluma geri vermeyi ilke edinmiş, bu sebeple de birçok gönüllülük projesini hayata geçirmiştir. Yeşim'in kurumsal hedefleri ve misyonları doğrultusunda desteklediği sosyal sorumluluk projelerinin konuları ise öncelikli alanı olan firma çalışanları için yapılan gönüllü çalışmalar dışında spor, çevre ve eğitim olmak üzere üç kategoride gruplandırılmıştır.

Çalışanlar

Yeşim Tekstil çalışanlarının kişisel gelişimlerine de büyük önem vermektedir. Bu nedenle kendi bünyesinde gönüllü çalışanlarla hayata geçirdiği sosyal aktivite kulüplerinin yaptıkları gönüllü çalışmalarla hem çalışanlarının kişisel gelişimlerine destek olmakta hem de çalışanlarında gönüllülük bilinci oluşturup, yaygınlaştırmaktadır.

Kelebeğin Dünyası

Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü’nün Yeşimli kadınların eğitim, sağlık ve kişisel gelişim konularında farkındalığını arttırmak amacıyla 2013 yılında “Kelebeğin Dünyası” adı altında bir proje hayata geçirdi.  “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile hayata geçirilen Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında bugüne kadar; “Kadın ve Sağlık”, “Kadın ve Hukuk”, “Kadın ve Aile/Kişisel gelişim” olmak üzere üç ana başlıkta gerçekleştirilen etkinliklerle, kadınların farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje kapsamında kadınların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda eğitimler düzenleniyor. Eğitimler, şirket içerisinde gerçekleşen çeşitli etkinliklerle ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyelerinin Yeşimli kadınlara verdikleri gönüllü danışmanlıklarla da destekleniyor.

Proje süresince yürütülen bütün etkinlikler 2 ayda bir Türkçe ve İngilizce e-bülten olarak yayınlanıyor. Projenin yaygınlaştırılması ve görünürlüğünün sağlanabilmesi için facebook ve twitter sayfalarından İngilizce ve Türkçe paylaşımlar yapılıyor.

2013 yılından bu yana bir çok başarılı etkinliğe imza atan proje; sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve gelişimlerini desteklemesi yönleriyle 2015 yılında, Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan 5 bin Euro fon almaya hak kazandı.

“Kelebeğin Dünyası Projesi 2015 yılının Kasım ayında hayata geçirilen ikinci aşamasıyla  da  bundan böyle sadece Yeşimli çalışanlar için değil, Bursa’daki tüm kadınlar için umut olacak. Artık kelebekler sadece Yeşim Tekstil kadınları için değil, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) devam eden çocukların anneleri için de kanat çırpıyor. Projenin ikinci aşamasında, bir yandan Yeşimli kadınlar için yapılan eğitimler ve danışmanlıklar devam ederken bir yandan da TEGV’li annelere yönelik “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” adıyla 6 aylık bir sertifika programı yürütülüyor.

 

Evde İşte Eşitlik

Yeşim Tekstil, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi için “Evde İşte Eşitlik” projesini başlattı. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, TÜSİAD’ın iş birliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hazırlanan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İş yeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” için Türkiye’deki 17 pilot firmadan biri olarak seçilen Yeşim Tekstil, “Evde İşte Eşitlik” projesi ile çalışanlarında bu konuya yönelik bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Türkiye’deki diğer 17 firmanın temsilcileri ile birlikte Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından verilen eğitimlere katılan Yeşim Tekstil’den iki temsilci, bu çerçevede “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kavramları”, “Şiddet Türleri”, “Yasal Çerçeve” ve “Eğitim Becerileri” konularında eğitimler aldılar. Evde İşte Eşitlik Projesi kapsamında ise tüm çalışanlara alınan bu eğitimler doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitimler veriliyor. Ayrıca bu konudaki çalışmalara yön vermek üzere firma bünyesinde yöneticilerin ve sendika temsilcisinin yer aldığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi” liderliğinde yapılan çalışmalarda evde veya iş yerinde şiddete maruz kalan çalışanlar için psikolojik ve hukuki destek verecek birimlere yönlendirecek bir sistemin kurulması hedefleniyor. Yeşim Tekstil tüm bu çalışmalar kapsamında özellikle şiddete maruz kalan kadınlarla ilgili çalışmaları ile bilinen Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile birlikte çalışıyor.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası

Spor

Yeşimspor Kulübü

YeşimSpor

 

Yeşimspor Kulübü, Bursalı gençlere spor yapma olanağı sağlamak ve alt yapıdan geleceğin basketbolcularını yetiştirmek üzere, 24 Ocak 2003'te kuruldu. Basketbol branşında kurulan ve bugüne kadar alt yapıda bir çok önemli başarıya imza atan Yeşimspor Kulübü, yıllardır Bursalı çocuklara spor yapma imkanı sağlayarak geleceğin basketbolcularını yetiştiriyor.

 

Şükrü Şankaya Futbol Okulu

Şükrü Şankaya Futbol OkuluBursasporlu Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından yaptırılan Şükrü Şankaya Futbol Okulu’na maddi ve manevi destek verilerek yüzlerce çocuğun profesyonel koşullarda spor yapması sağlanmaktadır. Ayrıca her yıl belirlenen kontenjan dahilinde, Yeşim Tekstil çalışanlarının çocukları da okuldan ücretsiz faydalanmaktadır.

 

 

Çevre

Yeşim Hatıra OrmanıYeşim Tekstil , çevre konusunda bugüne kadar yaptığı projeleri Türkiye’de bir çok başarılı çalışmaya imza atan bir sivil toplum örgütü olan TEMA ile birlikte hayata geçirdi.

Tema ile ortak projeler

1- Kardeş Köy Projesi: Şükriye Köyü – 2000
2- Şükrü Şankaya Hatıra Ormanı - 2006
3- Geri Dönüşüm Dostu Okullar Projesi – 2007
4- Küresel Isınmaya Önlem Alalım - 2007

Eğitim

TEV-Şükrü Şankaya Eğitim Bursu

Şükrü Şankaya Eğitim Bursu - Yeşim TekstilYeşim Tekstil, 2006 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile ortaklaşa “Şükrü Şankaya Eğitim Bursu” projesini hayata geçirdi. Firma TEV ile birlikte maddi durumu yeterli  olmayan başarılı gençlerin eğitimine  Şükrü Şankaya anısına oluşturulmuş “Şükrü Şankaya Eğitim  Fonu” aracılığı ile  destek oluyor. “Eğitim için atılan her adım hayatımızı değiştirir” sloganıyla hayata geçirilen Şükrü Şankaya Eğitim Bursu’na Yeşim çalışanlarının yanı sıra, firmanın müşteri ve tedarikçileri tarafından da gönüllü destek sağlanarak, fona düzenli para akışı sağlanıyor.  

 

Şükrü Şankaya İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi

Şükrü Şankaya Anadolu LisesiSağlığında eğitime elinden geldiğince destek olmaya gayret eden Yeşim Tekstil kurucularından Şükrü Şankaya’nın bu misyonu Yeşim Tekstil tarafından devam ettirilmektedir. Bu nedenle Şükrü Şankaya tarafından kurulan Şükrü Şankaya İlköğretim Okulu ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne maddi ve manevi yardım yapılarak ilkokul ve liseye devam eden çocukların eğitimine destek verilmektedir.

Toplumla paylaşım

Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact)

Yeşim Tekstil tüm bu projelerin yanı sıra 2006 yılında hazır giyim ve tekstil sektöründe Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact Network) imzalayan ilk  firma olarak, insan hakları, işçi standartları ve çevre konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyma sözü vermiştir. Tamamen gönüllü bir oluşum olan bu network ağında yer alarak, sosyal sorumluluk ve sosyal uygunluk konularında yaptığı çalışmaları 2006 yılından bu yana raporlayan Yeşim Tekstil’in yıllık faaliyet raporlarına buradan ulaşabilirsiniz.

2014 yılından bu yana Global Compact Türkiye’de Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan firmaların yaygınlaşması için yapılan çalışmalarda da aktif bir rol oynamaktadır.

 

"Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs)

2015 yılında Birleşmiş Milletler’in birimleri olan UN Women ile UN Global Compact tarafından ortaklaşa oluşturulan "Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) gönüllü bir yaklaşımla imza atan Yeşim Tekstil, cinsiyet eşitliğine ve kadının iş hayatında, toplumda güçlenmesine yönelik çalışmalar yapacağına ve bu çalışmaları da her yıl raporlayacağına dair söz vermiştir.