Yeşim Tekstil
E-Bülten
21 Haziran 2010

Bültenin online versiyonu için tıklayınız

 

“Yeşim Recycle” ev tekstilinde de vitrine çıkıyor

Geçtiğimiz aylarda patentini aldığı “Yeşim Recycle” markasıyla doğaya dost geri dönüşümlü kumaşlar üreten Yeşim Tekstil, yeni markasıyla ürettiği çarşaf ve nevresimleri de ev tekstili müşterilerine tanıtmaya başladı.

Yeşim Tekstil, “Yeşim Recycle” markası ile ürettiği tişörtlerden sonra, şimdi de aynı markayla ürettiği geri dönüşümlü ev tekstili ürünleri ile de dikkat çekiyor. Bugüne kadar “e-fabric” adı altında doğaya dost kumaşlar üreten Yeşim, şimdi de bu başlık altında ürettiği çarşaf ve nevresimleri iç ve dış piyasadaki ev tekstili müşterilerine sunuyor.

Üretimine 1983 yılında ev tekstili ile başlayan sonrasında hazır giyimde liderliğe oynayan Yeşim, bu ürün gamında da çevreye duyarlı üretimi destekliyor. Ev tekstili ürün portföyünde de oldukca iddialı olan, orta ve üst gelir grubuna hitap eden kumaş kaliteleriyle seçkin bir müşteri grubuna hitap eden Yeşim Tekstil, son olarak ürettiği Yeşim Recycle markalı çarşaf ve nevresim takımlarıyla da müşterilerine farklı seçenekler sunmaya devam ediyor.

Recycle çarşaf ve nevresimle doğayla dost uyku

Çarşaf ve nevresim takımlarını müşterinin isteğine göre pamuklu ve polyester olmak üzere iki farklı şekilde üreten firma geri dönüşümlü ürünler yaparak doğada var olan kaynakları tekrar değerlendirmeyi hedefliyor. Türkiye’de pamuklu kumaşta geri dönüşümü uygulayan ilk firmalardan biri olan Yeşim, ürettiği pamuk ürünlerde maksimum %50 oranında geri dönüşümlü iplik kullanırken, polyester ürünlerde %100 geri dönüşümlü iplik kullanıyor. Plastik şişeler ve kaplar gibi metaryellerin toplanarak eritilmesi ile elde edilen polyester ipliklerle üretilen ürünler de pamuk ürünlerdeki gibi doğada var olan kaynakları tekrar değerlendirmeyi hedefliyor.

Yeşim Tekstil Üretim Diretörü Mustafa Demiralay üretimin her aşamasında doğayı korumaya özen gösterdiklerini vurgulayarak, doğaya dost çalışmaları dünyada yeni bir akım olan “Green Factory” kapsamında yaptıklarını söyledi. Sürdürülebilir bir yaşam için organik ürünlerin yanı sıra, geri dönüşümlü ürünlere de ağırlık verdiklerini anlatan Demiralay, bu doğrultuda “Yeşim Recycle” markasını yarattıklarını kaydetti. Demiralay konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yeşim Tekstil olarak elimizden geldiğince, ürettiğimiz ürünlerin kendi yaşam döngüsünde çevreye zararlı etkisini azaltmak istiyoruz. Bunun için de kaynakları daha az tüketerek, ürünleri tekrar kullanarak, yeniden işleyip kullanışlı hale getirerek doğaya dost üretim için alternatif çalışmalar geliştirmeye çalışıyoruz. Firmamız 2001’den bu yana sürdürdüğü organik üretimini üç yıl önce aldığı uluslararası organik üretim sertifikasıyla belgelendirmişti. Bugüne kadar müşterilerimizin talepleri doğrultusunda organik pamuktan, bambudan elde edilmiş ipliklerden yapılmış ipliklerden kumaş üretimi yaparak Yeşim Organik markasıyla müşterilerimize sunduk.

Şimdi de Yeşim Recycle adıyla ürettiğimiz geri dönüşümlü ürünleri ev testili müşterilerimizin beğenisine sunarak, yeşil bir dünya ve sürdürülebilir bir yaşam için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu konuya büyük önem veren müşterilerimizin de bu ürünleri bizlerden talep edeceğine inanıyoruz. Çocuklarımızın geleceği ve daha yaşanır bir dünya için hep birlikte hareket ederek ortak bir bilinç oluşturmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum .”


 

Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Ankara Yolu, Gürsu Kavşağı Kestel / BURSA
Tel : (224) 280 86 00