Yeşim’in sürdürülebilirlik yolculuğu

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) kapsamında Eylül 2008’den bu yana küresel ağda yayınladığı raporlarına bir yenisini daha ekledi. Yeşim, böylece insan hakları işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirdiği sosyal uygunluk ve sosyal sorumluluk çalışmalarına ilişkin 10. raporunu geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde yayınlayarak kamuoyu ile paylaştı. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan rapor, eş zamanlı olarak Yeşim Tekstil’in web sayfasında ve www.onceinsan.com’da da yayınlandı.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya firma olarak sosyal uygunluk, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk faaliyetlerine büyük önem verdiklerini ve bu konularda yaptıkları çalışmaları uzun yıllardan bu yana raporladıklarını söyledi. Yeşim’in Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2006 yılında imzalayan Türkiye’deki ilk hazır giyim firması olduğunu hatırlatan Şankaya, gelinen noktada yayınladıkları yeni raporla sürdürülebilirlik ilkesini ne denli önemsediklerini bir kez daha ortaya koyduklarına işaret etti.

Şankaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk üretimini 1983 yılında yapan Yeşim Tekstil, 35 yıldır dünya tekstil ve hazır giyim endüstrisinin önemli bir oyuncusu konumunda. Söz konusu arenada başarıyla mücadele eden ve günümüze gelinceye dek çok sayıda engeli aşmayı bilmiş olan Yeşim; bilgisine bilgi, tecrübesine tecrübe, başarısına da başarı kattı. Her zaman insanı merkeze oturtmuş olan Yeşim; sosyal uygunluk, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve topluma karşı sorumluluklar gibi konularda önemli bir noktaya gelmiştir. 2018 yılı özellikle sosyal sorumluluk projelerinde çalışanlarımızın öncülüğünde birçok yeni çalışmaya imza attığımız bir yıl oldu. Kurucumuz merhum Şükrü Şankaya’nın temellerini attığı “Önce insan” felsefemizin altını dolduruyor olmaktan, bu anlamlı mirasın firmamızın DNA’sına işlediğini ve tüm çalışanların yüzüne yansıdığını görmekten dolayı son derece mutluyum.”