Daha iyi pamuk için Yeşim Tekstil, Kipaş işbirliği

Yeşim Tekstil Kipaş ile BCI sertifikalı ürünlerle ilgili stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Yeşim Tekstil bu anlaşma ile Better Cotton (BCI) sertifikalı ürünleri Kipaş’tan satın alarak doğaya dost üretimi ve sürdürülebilirliği destekleyecek.

Yeşim Tekstil uzun yıllardır tedarikçisi olan Kipaş’la doğaya dost ve sürdürülebilir şartlarda üretilen BCI sertifikalı pamuktan yapılan iplikler satın almak için stratejik ortaklık antlaşması imzaladı. Yeşim Tekstil, gerçekleştirilen stratejik anlaşma kapsamında, müşterilerinin taleplerine cevap verirken ürettiği kumaşlarda daha fazla BCI sertifikalı pamuktan yapılan iplikler kullanmayı ve müşterilerini de bu konuda yönlendirmeyi taahhüt ediyor.

BCI’nın Türkiye’de operasyon birimi kurmasına paralel olarak üretilen pamuklara BCI sertifikası alacak olan Kipaş, Ulusal Pamuk Konseyi önderliğinde çalışmalarına devam ediyor.

Dünyada yeni ürün vermeye başlayan ve Türkiye’de de yeni yeni gündeme gelen ‘Better Cotton’ uygulaması için Kipaş, Kahramanmaraş’ta belirlediği pilot bölgelerde pamuk yetiştirmeye başladı. 6 ay içinde ürün vermesi beklenen Better Cotton standartlarında üretilmiş pamuklar sürekli alıcı bulacağı için mevcut pamuk üretimine alternatif olarak da görülüyor.

Yerli pamuk üreticilerinin primler nedeniyle zorluk yaşadığı ve pamuk alıcılarının ithalat yapmak zorunda kaldığı son yıllarda, pamuk üreticisi ve alıcının yüzünü güldürecek alternatif bir yöntem olmasıyla da Better Cotton uygulaması dikkat çekiyor.

Yeşim Tekstil Ceo’su Şenol Şankaya globalleşen dünyada güçlü ve büyük firmaların işbirliği yapmasının taraflara avantaj sağladığını belirterek, stratejik olarak birlikte hareket etmenin bir çok açıdan her iki tarafa da olumlu getirileri olduğunu vurguladı. Uzun yıllardır Kipaş’la çalıştıklarını ve bu işbirliğini çevreye dost üretim ve sürdürülebilirlikle daha da etkinleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Şankaya, Yeşim Tekstil olarak çevre konusuna ve sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük önem veriyoruz dedi. Şankaya sözlerine söyle devam etti ”Üretirken doğaya zarar vermemek, doğaya dost üretim yapmak ve yapılan tüm bu çalışmaların sürdürülebilir olması hem bizim hem de dünyaca ünlü müşterilerimizin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu yüzden yaptığımız bu stratejik antlaşma ile daha fazla BCI sertifikalı pamuktan yapılan iplikleri kullanmayı ve müşterilerimizi de bu konuda yönlendirmeyi taahüt ediyoruz.”

Yeşim’in çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili konulardaki çalışmalarını uzun yıllardır takip ettiklerini ve bu konuda lider olan bir firma ile Better Cotton (BCI) sertifikalı ürünlerle ilgili stratejik işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Kipaş Holding Yön. Kurulu Başkanı M.Hanefi Öksüz konuyla ilgili şunları söyledi. “Son dönemlerde Yeşim Tekstil başta olmak üzere müşterilerimizin bir çoğundan Better Cotton (BCI) sertifikalı ürünlerle ilgili bir talep gelmeye başladı. Hem bu talepleri karşılayabilmek hem de Hindistan, Brezilya ve Pakistan’a bağımlı olmadan doğaya dost üretim yapabilmek için bu uygulamayı başlatmaya karar verdik. İlk etapta Kahramanmaraş’ta belirlediğimiz pilot bölgelerde BCI kriterlerine göre pamuk üretimi gerçekleştirdik.

BCI’nin Türkiye’de operasyon birimi kurmasına paralel olarak üretilen pamuklara BCI sertifikası da alınacak. Şu an BCI nin Türkiye’de operasyona başlaması için Ulusal Pamuk Konseyi (NCC) önderliğinde çalışmalarımız devam ediyor. İçinde yer aldığımız bu sistem çalışanların iyi koşullarda çalışması, çocukların çalışmaması gibi iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor. Her yıl daha az kimyasal ve daha az su kullanılması gibi şartlar var. Bu da maliyetleri düşürme avantajı yaratıyor. Bu sistemde çiftçinin yıllık değerlendirme toplantılarına katılması ve bu toplantılarda her ülkenin özel koşullarına göre yeni yöntemler geliştirmesi de üreticilerden bekleniyor.“ dedi.

Better Cotton Initiative (BCI) nedir?

Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı koşullarda pamuk üretmesini sağlamak için oluşturulmuş gönüllü bir program. Sektörün geleceğini garanti altına almak için 2005’te “Better Cotton Initiative” (BCI) adlı İsveç kökenli ticari amaç gütmeyen bir konsey kuruldu. Konsey, pamuk tedarik zinciri ve ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak küresel pamuk üretimini çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilir kılmayı ve uzun vadede bu üretim kalitesini tüm dünyaya yaymayı kendine ilke edindi.

Aynı zamanda küçük ve büyük pamuk çiftçileri için sosyal ve ekonomik faydaları iyileştirmeye çalışıyor. Bu girişim bölgesel koşullara bağlı olarak pamuk üretimiyle ilgili oldukça fazla konuyu gündeme getirerek pamuk üretiminin önemli negatif etkilerine işaret etmeyi hedefliyor. Devamlı iyileştirme eylemlerinin daha fazla alana yayılması için belli bölgelerde mücadele ediyor. Bölgelere özgü strateji ve araçlarla uygulanan küresel prensipleri ve kriterleri oluşturmak BCI organizasyonunun yaklaşımını oluşturuyor. BCI uygulama stratejilerinin etkisini ölçmek için de bölgesel tabanlı göstergelerin kullanılması hedefleniyor.