Yeşim, SLCP tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı

Dünyanın önde gelen hazır giyim markaları ile üretici firmaların katılımı ile oluşturulan ve sosyal uygunluk süreçleri kapsamında gerçekleştirilen denetimlerin ortak bir platform üzerinden yönetilebilmesine olanak sağlayan SLCP (Social & Labor Convergence Program) adlı uluslararası platformun Türkiye’deki 3. toplantısına Yeşim Tekstil ev sahipliği yaptı.

Son yıllarda daha çevreci ve sürdürülebilir üretime yönelen firmalar, üretimlerinin sertifikalandırılması için sosyal denetimleri tek bir platformda toplayarak maliyetlerini azaltma hedefinde. Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde uluslararası markalar ve bu markaların tedarikçileri SLCP (Social & Labor Convergence Program) çatısı altında bir araya gelerek maliyetleri azaltma ve kaynakları daha etkin kullanma yoluna gitmiş durumda. Merkezi Hollanda olan “SLCP” Platformu; Türkiye’den de büyük miktarlarda alım yapan Inditex, H&M, Nike gibi global markaları, tekstil ve hazır giyim sektörü değer zincirinin pek çok tedarikçisini, denetim şirketlerini ve sektörel kuruluşları tek bir çatı altında buluşturmak amacıyla yola çıktı. Platform, gerçekleştirilen ortak denetimlerle birden fazla sosyal uygunluk ihtiyacını ortadan kaldırarak küresel tedarik zincirlerinde çalışma koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

SLCP Platformu markalara ve tedarikçi firmalara platformun işleyişi hakkında bilgi vermek adına farklı ülkelerde bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor. Yeşim Tekstil’in de ilk oluşum aşamasından itibaren içinde yer aldığı ve firmayı temsilen İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca’nın yönetim komitesinde bulunduğu platformun Türkiye’deki tanıtım toplantıları 23 Eylül’de İstanbul’da, 25 Eylül’de İzmir’de ve 27 Eylül’de de Bursa’da organize edildi. Bursa’da yapılan toplantı Yeşim Tekstil’in ev sahipliğinde Yeşim Akademi’de gerçekleştirildi.