Yeşim Stratejiye Odaklandı

Yeşim Tekstil Fütüristler Kulübü ve Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bursa Şubesi’nin ortak organizasyonu ile düzenlenen strateji konulu kişisel gelişim programı büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz günlerde Yeşim Tekstil Fütüristler Kulübü, JCI Bursa Şubesi ile ortak bir organizasyona imza attı. Strateji ve Yönetim Danışmanı İsmail Haznedar, Yeşim Tekstil’de gerçekleştirilen programda Yeşim çalışanlarına ve Uludağ Üniversitesi’nden gelen öğrencilere stratejik düşünme konusunda bir kişisel gelişim eğitimi verdi.

Uludağ Üniversitesi’nin farklı bölümlerinden 50 öğrencinin katıldığı program sabah saatlerinde öğrencilerin Yeşim’e gelmesiyle başladı. Programın öğlene kadar olan bölümünde Yeşim Tekstil’in tanıtım filmini izlendikten sonra Yeşim İK, Yalın, Sosyal Uygunluk ve Kalite Müdürü Tunç Aydoğan gençlere geleceğin üretim ve yönetim modeli olan yalın felsefesini anlattı. İnsan odaklı üretim modeli olan yalın yönetim felsefesine paralel olarak yürütülen firmanın insan kaynakları yönetim sistemleri hakkında da bilgiler veren Aydoğan, sunumun sonunda öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Programın öğleden sonraki kişisel gelişim eğitimi bölümüne firmanın çeşitli bölümlerinden 50 Yeşim çalışanı da katıldı. Strateji uzmanı aynı zamanda Türkiye Stratejik Planlama Derneği Başkanı İsmail Haznedar’ın verdiği stratejik düşünme eğitimi katılımcılar tarafından büyük ilgiyle dinlendi. Haznedar sunumunda stratejik düşünme ve karar alma konusunda çarpıcı bilgiler aktardı. Stratejik düşünebilmek için büyük resmi görmenin ve derin düşünmenin önemine dikkat çeken Haznedar, bir işe başlarken sonunu düşünerek hareket edilmesi ve sondan başa doğru kurgu yapılması gerektiğini belirtti. Kişinin net olmayan konuların, cevaplanmamış soruların olduğu önünü göremediği durumlarda da karar almak durumunda kaldığına dikkat çeken Haznedar, kişilerin bilgi birikimleri ve tecrübeleri doğrultusunda karar aldığını söyledi. Doğru kararlar almak için kişinin kendini gerçekten çok iyi tanımasının çok önemli olduğunu vurgulayan Haznedar, kurumların da doğru kararlar alabilmesi için kendi yapısını ve şartlarını çok iyi tanıması, güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Stratejik düşünmeye Yeşim Tekstil olarak büyük önem verdiklerini söyleyen Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur da Fütüristler Kulübü olarak yaptıkları bu organizasyonla gelecek için çok önemli olan strateji konusunun önemine dikkat çekerek hem Yeşim çalışanları hem de öğrenciler nezdinde bir farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Eğitim sonunda firmanın showroomlarında öğrencilere grup çalışması yaptırılarak, Yeşim’in öncelikleri arasında olan bir konuda sosyal sorumluluk projesi oluşturmaları istendi. Günün sonunda her grubun ekip lideri, JCI Bursa Şubesi ve Yeşim Kurumsal İletişim Departmanından oluşan jüri üyelerine 10 dakika içerisinde projelerini anlattılar. Projesi en çok beğenilen grubun üyelerine Yeşim’in geri dönüşümlü tişörtlerinden hediye edildi.