Yeşim küresel sözünü tutuyor

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) kapsamında Eylül 2008’den bu yana küresel ağda yayınladığı raporlarına üçüncüsünü de ekledi. Yeşim böylece insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirdiği sosyal uygunluk ve sorumluluk çalışmalarına ilişkin raporunu geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde yayınlayarak, kamuoyu ile paylaştı.

İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan raporda, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkeleri doğrultusunda yapılan çalışmalara ve gönüllü olarak yürütülen sosyal sorumluluk faaliyetlerine yer verildi. Raporda ayrıca, bu çalışmaların kurumun iş süreçleriyle bağlantısını anlatan Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya’nın görüş ve düşüncelerini anlatan bir yazı ve çalışmaların ölçümlenebilen kısımlarının grafikleri de yer alıyor. Raporda Yeşim’in 2010-2011 yılında yaptığı sosyal uygunluk faaliyetlerinin yanısıra bu kapsamdaki kısa ve uzun vadeli hedefleri de yer almakta. Rapor eşzamanlı olarak Yeşim Tekstil’in web sayfasında da yayınlanmaya başladı...

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya firma olarak sosyal sorumluluk ve uygunluk çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti. “Yeşim Tekstil kurulduğu günden beri sosyal sorumluluklarına sahip çıkan, “Önce İnsan” anlayışı doğrultusunda yaptığı örnek çalışmalarla sektöründe lider olan bir firmadır. Firmamız yıllardır bünyesinde uyguladığı, iş sağlığı ve iş güvenliği uygulamaları, çalışanların haklarını korumaya yönelik yönetim sistemleri, çevre konusunda yaptığı çalışmalar ve toplumla kucaklaşmaya yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle farklılığını ortaya koymuş, dünyaca ünlü markaların tercih ettiği üretici bir marka haline gelmiştir. Uzun yıllardır yürüttüğü bu çalışmaları, firma iş süreçlerine entegre eden firmamız, insan odaklı anlayışıyla yaptığı faaliyetleri, uluslararası standartlarda uygulanabilir ve gelişime açık bir sistematiğe oturtarak, performans kriterleriyle de sürekli takip etmektedir. Öncelikli hedefimiz, yaptığımız her çalışmanın başta çalışanımıza ve paydaşlarımıza olmak üzere, tüm topluma katkı sağlaması ve böylelikle sürdürülebilir olmasıdır. Bu konuda yaptığımız çalışmaları da hazırladığımız ilerleme raporu ile tüm dünya ile şeffaf bir şekilde paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Yeşim Tekstil 2006 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact Network) imzalayarak, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyma sözü vermişti.