Yeşim sürdürülebilirlik denetimlerinde yine zirvede

Şeffaf ve kamuoyunun güven duyacağı sürdürülebilir üretim koşulları çerçevesinde üretim yapmayı ilke edinmiş olan Yeşim, bu doğrultuda çeşitli bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmeye devam ediyor. Yeşim son olarak geçirdiği Oeko-Tex STeP ve Higg Index Verifikasyon denetimlerini başarıyla tamamlayarak yüksek skorlar elde etti.

2005 yılından bu yana sosyal uygunlukta en prestijli belge olan SA 8000 belgesine sahip olan Yeşim, sürdürülebilir üretim yapmanın en önemli taahhütlerinden biri olan Oeko-Tex STeP (Sürdürülebilir Tekstil Üretimi) belgesini de 2015 yılında alarak, Türkiye’de bu belgeye sahip ilk firma olma özelliğini göstermişti. Geçirdiği son denetimler sonrası en yüksek seviye olarak kabul edilen üçüncü seviyede (Level 3) kalma hakkını sürdüren Yeşim’in sertifika geçerliliği 31.01.2022 tarihine kadar devam edecek. Amacı tekstil sektöründe faaliyet gösteren üretim tesislerinde çevre dostu üretim proseslerinin, kalite yönetiminin, güvenlik ve sosyal açıdan uygun çalışma koşullarının devamlı surette var olmasını ve uygulanmasını sağlamak olan Oeko-Tex STeP Sertifikası, yapılan denetimlerin sonucunda bu konuda örnek ve birbirine entegre çalışmaları olan şirketlere veriliyor.

Yeşim Higg Index Verifikasyonunda da (Çevre değerlendirmesi) 76 puan alma hakkı elde ederek, geçtiğimiz yılki denetim skorunun 3 puan üstünde yer aldı. Yeşim, böylece art arda geçirdiği denetimler sonrası elde ettiği yüksek skorlarla çevreye duyarlı, üretim ve sosyal sorumluluk alanındaki taleplere cevap verebilecek, dünya çapında yetkin bir tedarikçi olduğunu bir kez daha belgeleme şansı buldu.

2000 yılında kendi arıtma tesisini faaliyete geçiren Yeşim, gelinen noktada günlük 7 bin ton su arıtma kapasitesine sahip. Online takip edilebilen atık yönetimiyle ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de hayata geçireceği yeni projelerle kent ve ülke sanayisine örnek olma hedefindeki Yeşim, sahip olduğu ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerini de her yıl yenileyerek “Yeşil fabrika” olma misyonunu sürdürüyor.