Yeşim Tekstil Japon pazarında

Yeşim Tekstil, Japonya’da Türk Haftası kapsamında yapılan Türk Fuarı’na hazır giyim ürünleri ile damgasını vurdu.

Geçtiğimiz aylarda AEON markasına üretim yaparak Japonya pazarına açılan Yeşim Tekstil, Japonya’da yapılan Türk Haftası’na katıldı. Japonya'nın alışveriş merkezleri, hipermarket ve supermarket formatında 391 mağazasıyla en büyük perakendecisi olan AEON tarafından organize edilen Türk Haftası’na Yeşim Tekstil de özel olarak davet edilen firmalar arasında yer aldı.

Japonya’daki Türk Haftası’na Yeşim’i temsilen Ceo Şenol Şankaya ve Yeşim’de AEON firması ile ilişkileri yürüten yönetici Duygu Sivrioğlu katıldı. Program Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonu ile 04-08 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Organizasyona Yeşim Tekstil’in yanısıra Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı başkanlığında TİM, İhracatçı Birlikleri yönetim kurulu üyeleri ve İstanbul Ticaret Odası yetkililerinden toplam 23 işadamı ve gıda, tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren 10 Türk firması da katıldı.

AEON firması tarafından Türk pazarı ve kalitesi ile Japon halkını tanıştırmak üzere düzenlenen ve Japon halkı tarafından büyük ilgi gören fuarda Türkiye tarihi ve turistlik yönleri dışında ekonomik yönüyle de geniş bir şekilde tanıtıldı.

Japonya gözardı edilemiyecek bir pazar

Özellikle Avrupa’da yaşanan krizden sonra Japon pazarının Türkiye için gözardı edilemeyecek büyük bir pazar olduğuna dikkat çeken UİB Koordinatör Başkanı ve Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ise şunları söyledi:

“Japon pazarına ilk defa geçtiğimiz yılın Aralık ayında AEON firmasına yaptığımız ihracatla açıldık. Bizden özellikle çevreye dost, organik ürünler talep ediyorlar. Türkiye’yi özellikle kaliteli, katma değeri yüksek ve çevreci ürünlerde alternatif bir pazar olarak görüyorlar. Made in Türkiye markasını Japon halkına tanıtmak üzere bu Türk Fuarı’nı düzenlediler. Kurdukları standlarla, reklam panolarıyla ve Türk kültürünü tanıtmak üzere yaptıkları etkinliklerle Türkiye’yi en güzel şekilde lanse ettiler. Biz Yeşim Tekstil olarak AEON firmasının hazır giyimde Türkiye’de en çok alım yaptığı firmayız. Hedefimiz Türk Haftası’nın rüzgarını da önümüze alarak AEON firmasına yaptığımız ihracatı daha da arttırmak. Fuar sırasında edindiğim izlenimlerden Japon halkının Türk ürünlerine ilgisinin iyi olduğunu söyleyebilirim . “

Japonya’daki pazar payının arttırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenen geziye katılan heyet, Türk Haftası etkinliklerine katılmanın yanı sıra Japon firmaları ile ikili görüşmelerde de bulunarak mevcut ticari bağlantılarını pekiştirerek, yeni bağlantılar kurabilecek bir ortam yakalama fırsatı buldular.