Şenol Şankaya Türkiye’nin 50 sürdürülebilirlik liderinden biri oldu

Fast Company Dergisi tarafından hazırlanan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Sürdürülebilirlik Liderleri 50” listesi açıklandı. İki aylık başvuru sürecinde aday gösterilen 135 liderden global bir jürinin değerlendirmesi ile seçilen 50 lider arasında Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya da yer aldı.

 
Jüri, söz konusu değerlendirmesini liderlerin kamuoyundaki mevcut algıları üzerinden değil, bugüne kadar bu konuda yürüttüğü projeler, alınan sonuçlar ve gelecek planları ile ilgili yaptığı çalışmalar doğrultusunda gerçekleştirdi. Değerlendirme sonucunda Şenol Şankaya, Türkiye’nin önde gelen sanayi devlerinin üst düzey yöneticilerinin yer aldığı listeye adını yazdırdı.  
 
2005 yılında dünyanın en prestijli sosyal uygunluk belgesi olan SA 8000 belgesini sektör adına Türkiye’de ilk alan firma olan Yeşim, 2015 yılından bu yana da OEKO-TEX STeP belgesine sahip. 2000 yılında kendi arıtma tesisini faaliyete geçiren Yeşim, hayata geçirdiği çok sayıda enerji ve su tasarrufu projeleriyle sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor ve 33 yıldır çalışanlarına ücretsiz kreş hizmeti de sağlıyor. Türkiye’de Global Compact’ı (GC) 2006 yılında, WEPs’i 2015 yılında imzalayan ilk tekstil firması ünvanına da sahip olan Yeşim, 2014 yılından bu yana GC Yönetim Kurulunda yer alıyor. Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nun kurucuları arasında da yer alan Yeşim, 2016-2019 yılları arasında Grubun eş başkanlığını da yürüttü. Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nun kuruluşunda etkin rol alan Yeşim, Türkiye’de kadın çalışmalarına liderlik ederek bu alanda örnek olmayı sürdürüyor.