Türkiye’nin hazır giyim lideri Mısır’da da şampiyon

Mısır’da üretimini sürdüren Yeşim Grup’a bağlı Jade Tekstil, üst üste üçüncü kez ülkenin en büyük hazır giyim - konfeksiyon ihracatçısı olma başarısını gösterdi.
 
Jade Tekstil, Amerika pazarına üretim yapmak üzere Mısır’ın İskenderiye ve Kahire şehirlerinde devreye aldığı üretim tesislerinin arasında 2019 yılında İsmailiye fabrikasını da ekledi. Jade Tekstil bu son yatırımıyla birlikte bölgede ciddi bir büyüme eğrisi yakalamış oldu. 
 
Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, “2020 Mısır Konfeksiyon İhracatı” sonuçlarına göre 3 yıl üst üste “En büyük hazır giyim - konfeksiyon ihracatçısı” olma başarısı elde etmelerinden dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Şankaya, zorlu geçen bir yılın ardından elde ettikleri bu başarının yurt dışındaki Türk firmalarının gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. 
 
Avrupa pazarına yönelik üretimini sürdüren Türkiye’deki tesislerinin dışında Mısır ve Moldova olmak üzere 2 ülkede üretim yaptıklarını hatırlatan Şankaya, Mısır’daki ilk fabrikalarının 2008 yılında İskenderiye şehrinde faaliyete geçtiğine değindi. Şankaya, bölgedeki ilk üretim tesislerinin ardından 2009 yılında Kahire’de de ikinci üretim tesislerini devreye aldıklarını kaydetti. 
 
Şankaya şöyle devam etti: “Mısır operasyonlarının sonuncusunu da 2019 yılında İsmailiye’de hayata geçirdik. Gelinen noktada Yeşim Grubu olarak Mısır’da 3 fabrikamızla üretim ve ihracat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mısır’daki tesislerimizden Amerika pazarına ürünlerimizi gönderiyoruz. Mısır bizim için stratejik bir yatırım. Mısır'ın Amerika ile yapmış olduğu serbest ticaret anlaşması çok önemli bir anlaşma ve orada gümrüksüz mal satma fırsatımız var. Mısır, 2030’a kadar belirlediği büyüme hedefleri içinde hazır giyim sektörünü öncelikli sektör olarak konumlandırmış durumda. Mısır için bu kadar büyük önemi olan bir sektörde üst üste 3. kez ihracat birinci olmamız bizi çok gururlandırıyor.”