Örnek iş birliğinden sürdürülebilir dünya için önemli adım

Yeşim ile İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEU) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF) arasında geliştirilen örnek iş birliği projesi, sürdürülebilir dünya adına ilk çıktılarını verdi.

 
Üniversite - sanayi iş birliği adına örnek teşkil eden çalışma kapsamında 2020-21 akademik yılı güz döneminde “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Harekete Geç” başlığı ile başlatılan projede sona gelindi. Genç moda tasarımcıların doğa dostu tasarımlarla sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirilmesi ve sürdürülebilir modayla ilgili farkındalık oluşturulması adına yola çıkan projede ilk çıktılara ulaşıldı. 
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencileri, hızlı modanın tüketim çılgınlığına karşı, dönüştürülebilir giysi, sıfır atık, yavaş moda gibi akımlardan da ilham alarak koleksiyonlarını oluşturdu. Tasarımlarında, giysinin şeklini değiştiren düğme ve fermuar sistemleri, geri dönüşüme uygun, zararlı kimyasal içermeyen ve atık kumaşlar kullanan öğrenciler, sürdürülebilir bir dünya için önemli bir adım atmış oldu.
 
Proje kapsamında çalışan 19 öğrenci, 228 giysi tasarladı. İEÜ Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Vuruşkan ve Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich koordinatörlüğünde hazırlanan öğrenciler, Yeşim Tasarım Müdürü Nergis Melek Akıncı’dan da “Moda ve Sürdürülebilirlik” kapsamında çevrimiçi eğitimler aldı.
 
Proje kapsamında hazırlanan ve Yeşim tarafından basımı sağlanan katalog çalışmasının dijital versiyonuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.onceinsan.com/?page_id=8642