Yeşim’in dijitalleşme vizyonu, geleceğini aydınlatıyor

Hazır giyim ve ev tekstilinde dünya markalarının stratejik üretim ortağı olarak çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya, kuruldukları ilk günden bu yana teknolojiyi yakından takip ederek, sektörün öncüsü olma misyonuyla hareket ettiklerini belirtti. İnsana ve teknolojiye yatırım yaparak verimlilik artışını ve kaliteli üretimi önceliklendirdiklerinin altını çizen Şankaya, üretim güçlerini hız ve müşteri odaklılık ekseninde koordine edebilmek adına dijital teknolojilerden faydalandıklarını dile getirdi. Şankaya sözlerini şöyle sürdürdü:  

 
“Global bir firma olarak geleceğin dijitalleşmede olduğunu bilen Yeşim Grup, tüm firmalarında aynı rotayı benimsemiş durumda. Ürün tasarımından üretime, karar destek sistemlerinden iletişim araçlarına kadar birçok noktada dijital teknolojileri iş süreçlerine entegre etmiş olan Yeşim, dijitalleşme çalışmalarının en önemli konulardan biri olan teknolojik altyapıya uygun olarak sezgisel network’ü de hayatına dahil etti.
 
Yeşim, dünya standartlarında teknolojiler kullanarak üretim ve tüm yönetim süreçlerini online takip edebileceği ERP altyapılarını yıllar önce hayata geçirdi. Söz konusu altyapıları gerek sensörler, gerekse online veri toplama araçları ile sürekli destekleyen ve yaygınlaştıran Yeşim, üretim durumunu her an her yerden izleyebilir ve yönetebilir durumda. Yeşim’in şu an odaklandığı ana konulardan biri, topladığı datalarla alınması gereken kararların yapay zeka destekli alınabilmesi.
 
Endüstri 4.0 ve ötesi kavramlara sadece göz kırpan değil, o kavramların birebir uygulayıcısı olmayı hedeflemiş olan Yeşim, son olarak 3D kumaş tarama teknolojisini de kendi sektöründe Türkiye’de kullanan öncü firmalardan biri oldu. Söz konusu teknoloji sayesinde müşterilerinden gelen talepleri 3 boyutlu olarak sanal ortamda oluşturarak fit-kalıp kontrolü sağlama ve renk-varyasyonu ile tasarım onayına sunabilme şansı bulan Yeşim, böylece müşterilerinden gelen bir talebi aynı gün içerisinde cevaplayıp onay alabiliyor. Yeşim bu sayede gereksiz harcanacak malzeme, enerji ve insan emeği tasarrufu sağlayarak daha sürdürülebilir bir üretim gerçekleştirebiliyor.”