´Önce İnsan´ 15 yaşında

Yeşim Tekstil tarafından yayınlanan “Önce İnsan” dergisi, 15’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

15 yıl boyunca yayın ilkelerinden ve insani bakış açısından taviz vermeyen “Önce İnsan” dergisi, 15’inci yaşını kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyor.

Yayınlandığı ilk yıllarda sadece çalışanlarını Yeşimle ilgili haberlerden ve sektörel gelişmelerden haberdar etmek için yayınlanan dergi, bugün hazırlanan içeriği ile başta tekstil ve hazır giyim sektörü olmak üzere iş dünyası, birlikler, derneklerler ve medyadan 7500 kişiye basılı olarak, binlerce kişiye de dijital ortamda dağıtılıyor.

Sektörel sorunların yanı sıra kent, ülke ve dünya sorunlarını da ele alan Önce İnsan, şimdiye kadar depremden küresel ısınmaya, kadına karşı şiddetten teröre hayır çağrılarına kadar pek çok çevresel ve toplumsal konuyu gündemine taşıdı. Ekonomi dünyasına ilişkin farklı konu ve konuklarıyla sektörün nabzını tutan dergi, bütün bu yıllar boyunca sorunlara temas ederken hoşgörü, anlayış, sevgi, barış ve dostluk ilkelerinden ödün vermedi.

15 yılda pek çok olaya tanıklık eden Önce İnsan dergisi, adını şirket kurucularından Merhum Şükrü Şankaya’nın iş ve yaşam felsefesinden alıyor. 1997 yılında yayın hayatına 12 sayfa ile sadece çalışanlara dağıtılarak başlayan dergi, zamanla sayfa sayısını artırarak daha geniş kitlelere hitap etmeye ve gündeme ilişkin güncel konu ve konuklarla okuyucu karşısına çıkmaya başladı. Amatör ruhla profesyonel bir dergi çıkarmayı hedefleyen Önce İnsan ekibinin 15 yılda ağırladığı birbirinden değerli konuklar arasında Süleyman Demirel, Nimet Çubukçu, Kemal Derviş, Süleyman Orakçıoğlu, Perran Kutman, Müjdat Gezen, Hülya Koçyiğit, Gülben Ergen, Şevval Sam, Doğan Cüceloğlu, Nasuh Mahruki, Sunay Akın gibi ünlü isimler yer alıyor. Modanın da yakın takipçisi olan dergi bugüne kadar Atıl Kutoğlu, Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Özlem Süer, Dilek Hanif, Nejla Güvenç gibi bir çok ünlü tasarımcıların röportajlarına yer verdi.

Önce İnsan dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Dilek Cesur, derginin 15 yıldır istikrarlı yayın hayatı ile çıtasını hep bir adım daha yükseğe çıkardığını ve gittikçe profesyonelleşen çizgisiyle de sektörde ilgiyle takip edilen bir dergi olduğunu söyledi. Kurumsal dergi olarak bu kadar uzun yıllardan beri yayın hayatında kalmayı başaran Türkiye’deki çok az sayıdaki dergiden biri olduklarını belirten Cesur; “Önce İnsan’la bilgilendirici, bütünleyici ve paylaşımcı bir ortam yaratarak, okurlarımızla Yeşim arasında bir iletişim köprüsü kurmayı, ortak bir dil oluşturmayı hedefledik. Oluşturduğumuz içeriklerle, Yeşim'in ve Türkiye’nin hatta dünyanın gündeminde ne varsa dergi kapaklarımıza ve sayfalarımıza taşıdık. Bugün geriye dönüp baktığımızda, yayınladığımız dergilerin son 15 yıla tanıklık eden nostaljik bir yolculuğun kapılarını araladığını görüyoruz.” dedi.