Yeşim’de sıfır atık dönemi

Üretim kapasitesini geliştirirken çevre hassasiyetinden taviz vermeyen ve bundan hareketle özellikle enerji yönetimi ve çevreye dost üretim çalışmalarını Enerji ve Çevre Politikasına göre şekillendiren Yeşim, değerli bir adım daha atarak “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı. 

Kurulduğu ilk günden bu yana ‘Yeşil Fabrika’ anlayışı doğrultusunda yol almayı, bu konuda tüm paydaşlarına örnek olmayı ve toplumu da bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen Yeşim; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında Bursa fabrikasında sıfır atık yönetim sistemi kurdu. Söz konusu sisteme uygun olarak sıfır atık kutuları yerleştirilen alanlarda oluşan atıkların, tanımlı atık kutularına uygun şekilde atılması sağlandı. Yeşim bu alanda elde ettiği başarı sonrasında Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanarak bu alandaki iddiasını bir kez daha ortaya koymuş oldu. 
 
“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanıyor. Bu felsefe doğrultusunda Yeşim’de kağıt, plastik, cam ve organik atıklar diğer atıklardan ayrı olarak toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.