Sürdürülebilir bir dünya için el ele

Sürdürülebilirlik konusunda müşterilerinden biri olan Nike’ın, kendi üretim ortakları arasında bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları amacıyla başlattığı “Sürdürülebilir Üretim Öğrenme Topluluğu” toplantılarından ilkine, sektöründe örnek olarak gösterilen Yeşim Tekstil ev sahipliği yaptı.

Nike’ın üretim yaptırdığı 7 firmadan toplam 30 kişinin katıldığı toplantıda sürdürülebilirlik konusu masaya yatırıldı. Her üretici ortağın sürdürülebilirlik konusunda yaptığı çalışmalardan en iyi uygulamalarını paylaştığı toplantı gün boyu sürdü. Yalın Ofis’in öncülüğünü yaptığı toplantının ilk bölümünde Yeşim Tekstil İnsan Kaynakları Yöneticisi Özlem Şenkoyuncu tarafından “Dilek ve Şikayet” sisteminin revize edilmesi ve “Stres yönetimi” konuları kapsamında yapılan “Sizi Dinliyoruz” projesi anlatıldı. Toplantının ikinci bölümünde ise Sosyal Uygunluk ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yöneticisi Aydın Maydaer tarafından makina koruyucuları ve ergonomi konusundaki çalışmalar katılımcılarla paylaşıldı. Tüm firmaların yaptığı sunumların ardından Yeşim Tekstil içinde bir saha gezisi yapıp uygulamaları yerinde inceleyen gruba, gün sonunda Yeşim yöneticileri tarafından katılım plaketleri takdim edildi.

Üç ayda bir paylaşım toplantılarına devam edecek olan Sürdürülebilir Üretim Öğrenme Topluluğu grubu her toplantıda sürdürülebilirlik konusunda sadece bir konuya odaklanarak konuyu enine boyuna tartışacak ve birbirleriyle yaptıkları en iyi uygulamaları paylaşacaklar.

Toplantıya katılan firmaların İnsan Kaynakları, Sosyal Uygunluk, Yalın ve Sürdürülebilirlik temsilcileri, ilk olarak 24-29 Eylül tarihleri arasında Bolu Abant’ta Nike tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Üretim Çalıştayı’nda biraraya gelmişti.