Yeşim’e Online Takip

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da başlattığı ‘atık suların online izlenmesi’ uygulaması projesine Yeşim Tekstil de katıldı. Bugüne kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 firmada kurulan online izleme istasyonlarının dokuzuncusu Yeşim Tekstil’e kuruldu. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konu ile ilgili olarak Yeşim Tekstil’e gelerek Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya ile birlikte istasyonda incelemelerde bulundu.

Bursa'daki her fabrikaya tek tek online izleme istasyonları kurduklarını, bu doğrultuda 9. tesisi Yeşim Tekstil'de hizmete aldıklarını vurgulayan Başkan Altepe, "Yeşim Tekstil, dünyanın önde gelen markalarına üretimler yapan, Bursa'nın en köklü firmalarından biri. Fabrikanın zaten arıtma tesisi mevcut. Bizler sistemin işletilip işletilmediğini denetlemek ve diğer firmalara örnek göstermek açısından böyle bir sistemi buraya da kurduk" dedi.

Yeşim Tekstil'e kurulan online takip sisteminin suyun parametrelerini ölçtüğünü ve anlık olarak BUSKİ ile Çevre Bakanlığı'na ilettiğini, böylelikle firmaların dereleri kirletmesinin önüne geçildiğini kaydeden Başkan Altepe, "Parametreler suyun içerisindeki çözülmüş oksijeni, suyun iletkenliğini, suyun PH değerini, suyun sıcaklığını ve suyun debisini anlık olarak BUSKİ ile Çevre Bakanlığı'na iletiyor. Bu şekilde uzaktan tüm sanayiyi kontrol altında tutmuş, çevrenin kirletilmesinin önüne geçmiş oluyoruz. Hassasiyetinden dolayı Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya'ya teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya ise, onlarca yıldır dünyanın birçok ünlü markasına üretimler yaptıklarını hatırlatarak gerçekleştirdikleri üretimlerde en büyük sorumluluğun çevre hassasiyeti olduğunu söyledi. Taşıdıkları sorumluluğun gereği olarak 12 yıl önce fabrikaya arıtma tesisi kurduklarını ifade eden Şankaya, "Bugün Büyükşehir Belediyemiz tarafından fabrikamıza kurulan uzaktan izleme istasyonu, fabrikamız üzerindeki spekülasyonları sona erdirecek, diğer firmalara da örnek olacaktır" dedi.