Kelebeğin Dünyası Odası açıldı

Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü’nün Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte hayata geçirdiği “Kelebeğin Dünyası” projesi kapsamında Yeşimli kadın çalışanlara tahsis edilen Kelebeğin Dünyası odası açıldı.

Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü, geçtiğimiz yıl kasım ayında Yeşimli kadınların eğitim, sağlık ve insan hakları konusunda farkındalığını arttırmak amacıyla başlattığı “Kelebeğin Dünyası” projesi etkinliklerini Dünya Kadınlar Günü kapsamında da sürdürüyor.

Şimdiye kadar doktordan avukata, diyetisyenden moda tasarımcısına kadar bir çok farklı meslek grubundan uzman kişileri ağırlayarak çalışan kadınların kişisel gelişimine destek olmayı amaçlayan Yeşim Tekstil, Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında kadınlara tahsis ettiği odanın açılışını yaptı. Açılış töreni Yeşim Tekstil’deki Kelebeğin Dünyası odasının önünde Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya’nın, Uludağ Soroptimist Kulübü, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği üyelerinin ve Yeşim Tekstil çalışanlarının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında, açılışı yapılan odada eğitimler, uzmanlarla bire bir görüşmeler ve kadınların kişisel gelişimine katkıda bulunacak çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor. Açılışta konuşan Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya, Yeşim Tekstil'deki en büyük ayrıcalığın çalışan kadınlar olduğunu söyledi. Ayrıca Şankaya, Yeşim Tekstil çalışanlarının yaklaşık yüzde 55'inin kadın olduğunu hatırlatarak, Uludağ Soroptomist Kulübü'ne bu projede kendileriyle çalıştıkları için teşekkür etti.

“Kadın değişirse, toplum değişir”

Konuşmasında her işverenin kadın istihdamına büyük önem vermesi gerektiğini vurgulayan Şankaya, Yeşim Tekstil’de 300 çocuğun devam ettiği kreşle, hayata geçirilen bir çok farklı proje ile kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yapıldığını söyledi. Kadınların iş, sanat, spor, siyaset ve sosyal yaşamda çok daha fazla sayıda ve etkin olarak yer almasının toplumun ilerlemesinde ve kalkınmasında çok önemli olduğunu vurgulayan Şankaya, kadın erkek omuz omuza çalışılan, kadınların dışlanmadığı değer bulduğu iş ortamları yaratmalıyız dedi. Şankaya, Bugün Kelebeğin Dünyası Projesi ile de bir öncelik yaptığımıza inanıyorum. Kadın değişirse Türkiye ve toplum değişir. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.'' dedi.

Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur da, “Kadınlarımız çocuğuna, eşine, ailesine yön verir, toplumun temelidir. Buradan yola çıkarak inandık ki: kadınlarımız gelişirse toplumumuz gelişir. Edward N. Lorenz’in “kelebek etkisi” kuramındaki “kelebeği” de kadınlarımıza benzettik. Bu küçük kelebeklerin bir minik kanat çırpışlarıyla her şeyi değiştirebileceğine inandık. Onlardan esinlenerek, kadınlarımız için hazırladığımız bu projeye de “Kelebeğin Dünyası” adını verdik. Yeşim Tekstil olarak böyle önemli bir sosyal sorumluluk projesine kadın ve genç kızların toplumdaki statüsünü yükseltmeyi hedefleyen Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte imza atmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Uludağ Soroptomist Kulübü Başkanı Merih Eskicioğlu ise, projenin hızla devam ettiğini ve çok güzel işler yapıldığını kaydetti.

Kendilerine bu imkanı sağladığı için Yeşim Tekstil yönetimine teşekkür eden Eskicioğlu, ''Burada Yeşim ile birlikte kadın dayanışmasını sergiliyoruz. Çok güzel projelerimiz var'' diye konuştu.

TEKSİF’ten destek

Konuşmalar sonrasında Şenol Şankaya tarafından Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Bursa Pilot Sanayi Şube Başkanı Ekrem Saraçoğlu'na da odanın açılmasındaki katkılarından dolayı plaket verildi.

Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında; “Kadın ve Sağlık”, “Kadın ve Hukuk”, “Kadın ve Aile” üç ana başlığı altında gerçekleştirilen etkinliklerle, Yeşimli kadınların farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Eğitimler, şirket içerisinde gerçekleşen çeşitli etkinliklerle ve kulüp üyelerinin Yeşimli kadınlara verdikleri gönüllü danışmanlıklarla da destekleniyor.

Kelebeğin Dünyası projesi için “Kadın değişirse, toplum değişir.” sloganıyla yola çıkan Yeşim Tekstil’de, 19-56 yaş arasında toplam bin 305 kadın çalışıyor.

Dünya çapında yaygın gönüllü bir kadın kuruluşu olan Soroptimistler ise; ulusal ve uluslar arası çalışmalar yaparak tüm insanların, özellikle kadın ve çocukların temel haklarının eşitlik esasına göre korunması ve kadının statüsünün yükseltilmesi amacı ile gerek ekonomik, sosyal kalkınmasına, gerekse sağlık ve eğitimine yönelik projelerle barışçıl ve sevgi dolu bir dünya yaratmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütü.