Şenol Şankaya Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu´nun Yönetiminde

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü, dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nda (IAF) 2. kez temsil edecek.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun (IAF–International Apparel Federation) yönetim kuruluna ikici kez seçildi. Aynı zamanda Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı da olan Şankaya bu görev ile, Türk hazır giyim sektörünü uluslararası boyutta temsil etmeye devam edecek.

Şankaya, 1976 yılında Amerikalı, Avrupalı ve Japonyalı bir grup hazır giyim sanayicisi tarafından kurulan ve halen dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan IAF’ta Hasan Arat ve Umut Oran’dan sonra 2010 yılında da yönetim kurulunda Türkiye’yi temsil etmişti.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, IAF’ın yönetim kuruluna ikinci kez seçilmesinin ardından şöyle konuştu:

“Yeşim Tekstil olarak bugüne kadar ‘Dünya için üretiyoruz’ sloganıyla dünya markaları için üretim yaparak, uluslararası arenada ülkemizi temsil ettik. IAF’ta ikinci kez aldığım bu görevle Türk hazır giyim sektörünü temsil etmeye devam etmekten büyük gurur duyuyorum” Şenol Şankaya sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye hazır giyimde dünyanın en büyük tedarikçi ülkelerinden biri olarak uluslararası arenada tekstil ve hazır giyim alanında karar verici bir noktadadır. Ülkemiz aynı zamanda IAF, ITMF, EURATEX gibi sektörümüzü temsil eden uluslararası organizasyonlarda global bir oyuncu olarak yerini almış bu konuda liderliğe oynayan ülkelerden biridir. Üretim kapasitesi ve dünyadaki toplam hazır giyim ihracatında önemli bir oyuncu olan Türkiye’yi küresel arenada ve IAF’ta en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefim. Bu doğrultuda toplantılarda edindiğim bilgileri de buradaki meslekdaşlarımla paylaşarak Türkiye’nin hazır giyim sektöründeki rekabet gücünü arttırmak için üzerime düşenleri yapacağım.”

Dünya genelinde bir çok ülkeden üyesi olan IAF, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalara yön vermek ve bilgilendirmek amacıyla çeşitli kongreler, toplantılar düzenleyerek, sektörel raporlar yayınlıyor. Hazır giyim sektörü için dünya çapında önemli bir bilgi ağını da oluşturan IAF, üyelerinin sektörel konulardaki tüm gelişmeleri takip edebilmesi ve benchmark yapabilmesi için de ortamlar yaratıyor. Yılda iki kez toplanan yönetim kurulunun dünya genelinde 69 üyesi bulunuyor.