Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`ndan Yeşim`e ödül

Yeşim Tekstil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada Türkiye’de en iyi 2. firma seçildi.

Yeşim Tekstil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada Türkiye’de en iyi 2. firma seçildi. Birinciliği TURKCELL’in aldığı yarışmada Yeşim Tekstil’in ardından 3.’lüğü Ford Otosan aldı. Ayrıca Novartis, Unilever, Vodafone gibi şirketlerinin jüri özel ödülü aldığı yarışmaya Türkiye genelinde bir çok büyük firma katıldı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK'in de katılımı ile 12 Mayıs tarihinde saat 14:00'te Ankara Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ödülü, Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül’ün elinden aldı. Şenol Şankaya’yı ilk kutlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK oldu.

Ödülünü aldıktan sonra söz alan Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya Yeşim Tekstil’de kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi uyguladıklarını belirtirken sözlerine şöyle devam etti:

“Yeşim Tekstil’de çalışanlarımızın %55’inden fazlası kadın ve kadınlarımızın işgücüne katılımını arttırmak için 26 yıl önce açtığımız 1000 çocuk kapasiteli kreşimizde şu an 310 çocuğumuz ücretsiz bakılıyor. Ayrıca kadın çalışanlarımız için çeşitli etkinlikler ve seminerler düzenleyen Yeşim Kadın ve Çocuk Kulübü 15 yıldan bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Bunun yanında, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz, kadın çalışanlarımızın sağlık, hukuksal haklar, aile/kişisel gelişim konularında farkındalıklarını arttırmaya yönelik Kelebeğin Dünyası adında bir sosyal sorumluluk projemiz var. Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte yürüttüğümüz bu projede sloganımız “Kadın değişirse, toplum değişir.” Kadınlarımızı ne kadar geliştirirsek, Türk toplumunun o kadar gelişeceğine inanıyoruz.”