Jade Tekstil’den Mısır’a dev solar proje

Yılın önemli bir bölümünde güneş alan Mısır’da güneş enerjisi uygulamasına geçmiş üretim tesisi sayısı oldukça az ve bu alanda yatırım yapan tesisler de düşük ölçekli programlar yürütüyor. Güneş panellerinden yenilenebilir enerji sağlanması adına katma değerli bir sürecin parçası olarak Jade bünyesinde kurgulanan söz konusu yatırım programı; Mısır’da 1.5 Megavat’ın üzerinde kapasiteyle güneş enerjisi kullanılan hazır giyim sektöründeki ilk ve en büyük proje olması yönüyle de ayrı bir önem taşıyor.

4.5 aylık bir çalışma sonucu tamamlanan proje kapsamında toplam 7 bin 869 metrekarelik alana 3 bin 22 güneş paneli yerleştirildi. Jade Tekstil İsmailia Tesisi’nde artan üretim kapasitesine paralel olarak güneş modüllerinin önümüzdeki yıllarda daha da genişletilmesi planlanıyor.

Mısır’da Jade Tekstil adıyla 3 ayrı üretim tesisiyle üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, tüm Grup şirketleri bünyesinde başlattıkları yenilebilir enerji dönüşüm atağının son halkası olarak Mısır - İsmailia tesisinde çatı panel uygulaması yaparak devreye aldıklarını belirtti. Şankaya, projenin tam kapasiteyle çalışması sonrası yılda 1.560 ton karbondioksit salınımının önüne geçileceğini kaydederek; projeyi 2023’ün ikinci yarısında Kahire, ardından da İskenderiye Fabrikası’na yaymayı hedeflediklerine değindi. Şankaya, Türkiye-Bursa’da bulunan ana fabrikalarında da 25 Megavat’lık yeni bir güneş enerjisi projesini tamamlamak üzere olduklarının altını çizerek şöyle devam etti: “Yeşim - Almaxtex Tekstil, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Verimlilik Proje Ödülleri’nde ‘Enerji verimliliği’ kategorisinde birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Bu ödül bizi fazlasıyla mutlu etti ve gururlandırdı. Tüm lokasyonlarda amacımız; su-elektrik tasarrufu temelli projelerimiz, çevre odaklı çalışmalarımız, atık yönetimi programlarımız ve yenilebilir enerji yaklaşımımızla karbon ayak izimizi olabildiğince azaltmak ve daha yaşanılabilir bir dünyaya destek olmak. Hepimizin bildiği üzere gezegenimizin çevre koşullarının geleceği tehdit aldında ve bu şartlarda devam edersek yakın gelecekte yaşanılabilir bir dünya ortamı olmayacak. Bu konuda başta biz sanayi kuruluşları olmak üzere herkese önemli görevler düşüyor. Gerekli her türlü hassasiyeti göstermek ve gerekli farkındalığa ulaşarak bu yönde adımlar atmak, yarınlara borcumuz.”