Yeşim Tekstil’e sosyal uygunlukta tam not

Yeşim Tekstil, sosyal uygunluk konusunda dünyanın en prestijli belgelerinden olan SA 8000 sertifikasını 4. kez almaya hak kazandı.

Sosyal uygunluk konusunda dünyanın en prestijli belgelerinden SA 8000 sertifikasına 2005 yılından bu yana sahip olan Yeşim Tekstil, geçtiğimiz ayda yapılan denetimlerle bu alandaki güvenilirliğini bir kez daha tescilledi. Türkiye’de SA 8000 belgesini alan ilk hazır giyim firması olan firma, geçen 9 yıllık sürede sosyal uygunluk çalışmalarını aynı şekilde sürdürdü ve belgeyi 4. kez almaya hak kazandı.

Türkiye’de bu belgeye sahip 8 firmadan biri olan Yeşim Tekstil, bu konuda uzun yıllardır çalışmalarını aynı hızla devam ettirmesi ile dikkat çekiyor. Uluslararası bağımsız denetleme firması Intertek tarafından yapılan denetimler kapsamında, çocuk işçi çalıştırmama, zorla ve zorunlu çalıştırmama, iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda gerekli önlemleri alma, işçilerin kendi temsilcilerini seçme, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmama, taciz ve kötü muameleyi engelleme, çalışma saatlerinde ve ödemelerde yasal mevzuata uyum sağlama kriterlerinden oluşan yönetim sistemi incelendi. Yeşim Tekstil ayrıca bu belge ile sadece kendi bünyesinde değil tedarikçi ve fason firmalarında da sosyal uygunluk koşullarını sağlayacağını da taahüt ediyor.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya konuyu şu sözleriyle değerlendirdi: “Uzun yıllardan bu yana sektörde yaşanan sorunlara rağmen sosyal uygunluk ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarımıza hiç ara vermedik. Önce İnsan anlayışını benimseyen Yeşim Tekstil, bu konu için zaman, bütçe ve büyük emek harcadı. Çok kapsamlı denetimlerle belgenin devamlılığı sağlandığı düşünülürse Yeşim Tekstil’in bu belgeye 9 yıldır sahip olması ve üst üste dördüncü kez almaya hak kazanması bu konudaki başarımızın ve kararlılığımızın bir göstergesidir.

Dünyadaki ilk evrensel ahlak standardı olma özelliğine sahip olan SA 8000 belgesi, dünyada halen 3 bin 388 firmada bulunuyor. Bunlardan sadece 8 tanesi Türkiye’de yer alıyor. Türkiye’de Yeşim Tekstil’in yanı sıra SA 8000 belgesine sahip olan diğer firmalar ise Alarko Carrier, Çak Tekstil, İzgaz A.Ş., Setaş Kimya, Soyak Holding, Topkapı İplik ve Eren Tekstil.

SA 8000 NEDİR?

Social Accountability International New York (SAI) tarafından ortaya çıkarılan SA 8000 Standart’ı, işveren, tedarikçi, müşteri ve topluma karşı sosyal sorumluluğu belirliyor. SAI, gönüllülük esasına bağlı, denetlenebilir bir standart geliştirme, uygulama ve gözetme amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Evrensel olarak sürdürülebilir gelişim ve kurumsal düzeyde bir sertifikasyon ve kontrol sisteminin yaratılmasını amaçlayan ilk Sosyal Yönetim Standardı olan SA 8000, çocuk işçiliği, çalışma saatleri, iş sağlığı ve güvenliği gibi bilinen sosyal parametreleri denetliyor. Mantığı ISO yönetim sistemine dayanan SA 8000, yönetim sistemlerinin kurumsal performans anlamında sürekli gelişimini sağlıyor. Sertifikalandırma işlemi ise 5 basamaktan oluşuyor. İlk olarak sosyal performans ve işlemler hakkında bir analiz yapılıyor ve performans taraması gerçekleştiriyor. İkinci basamak olan yönetim sistemini oluşturmak için gerekli eğitim, personelin nitelendirilmesi ve kılavuz gibi araçların ortaya çıkarılması konuları üzerinde duruluyor. Üçüncü basamak olan ön denetim hazırlıklarının ardından, dördüncü basamakta yer alan düzeltme fazı ve son olarak da beşinci basamak olan sertifikasyon işlemiyle firmalar sertifika almaya hak kazanıyor.