Dikkat! Bu işyerinde cinsiyet eşitliği var

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) temsilcileri kadın erkek cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmaları yerinde görmek ve cinsiyet eşitliği eğitimi vermek üzere Yeşim Tekstil’i ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Zeliha Ünaldı ve UNFPA’dan (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) Program ve Ortaklıklar Sorumlusu Elif Elçi Çarıkçı, Toplumsal Cinsiyet Program Sorumlusu Duygu Arığ, Bursa Kadın Dostu Kentler Koordinatörü Burcu Üzümcüler Yeşim Tekstil’i ziyaret ederek firmanın cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Firmanın 300 çocuğun devam ettiği kreşini ve geçen yıl Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında kadın çalışanlar için açılan Kelebeğin Dünyası odasını gezen ekip, cinsiyet eşitliği konusunda Yeşim Tekstil’le işbirliği fırsatlarını da görüştüler.

Ziyaret kapsamında Türkiye’de kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında araştırmalar yapan, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Zeliha Ünaldı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eşitlikçi İş Ortamları” konusunda Yeşim Tekstil kadın yöneticilerine, kadın sendika temsilcilerine ve kadın sosyal kulüp liderlerine yarım günlük bir eğitim verdi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada Türkiye’de en iyi 2. firma seçilen Yeşim Tekstil’de gerçekleşen bu eğitim ile Ünaldı, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin önemi ve farkındalığını arttırmak adına bilgi ve tecrübelerini Yeşimliler ile paylaştı.

“Toplumsal Cinsiyet eşitliğini savunan kişiler daha eşitlikçi bir ortamda yaşamak isteyen kişilerdir’’ sözleriyle konuşmasına başlayan Ünaldı, bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Toplumsal cinsiyetten bahsederken sadece tek başına birşeyden bahsedemeyiz, mutlaka başka bir kriter ile bir kıyaslama yapmamız gerekir eğer bunu yapmazsak o zaman tek taraflı bakmış olur resmin bütününü göremeyiz. Eğer kaynaklara, haklara ve hizmetlere erişim cinsiyetler arasında eşit olursa o zaman toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsedebiliriz. Eğer biz bir toplumda cinsiyet eşitliğini sağlamak istiyorsak öncelikle kalıplaşmış düşüncelerden ve söylemlerden kurtulmamız gerekir. Bunun sonrasında durum analizleri yapıp bu analizler sonucunda elimizdeki veriler doğrultusunda bir strateji oluşturup gerekli adımları atabiliriz.”

Biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet farkına da değinen Zeliha Ünaldı; ‘‘Biyolojik olarak cinsiyetler dişi ve erkek olarak ayrılırken toplumsal olarak kadın ve erkek diye ayrılmaktadır. Biyolojik cinsiyet evrenseldir ama toplumsal cinsiyet toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterir. Biyolojik cinsiyet değişmez ama toplumsal cinsiyet dinamiktir ve zaman içerisinde değişir’’ dedi.

Cinsiyetlerin birbirinden ayrı olduğunu fakat kaynaklara, haklara ve hizmetlere erişimin eşit olması gerektiğinin altını çizen Ünaldı, iş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlamak için bu anlayışla sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesinin, temel iş süreçlerinde kişilere bağlı değil sürdürülebilir sistemler ve stratejiler geliştirilmesinin doğru olacağını belirtti.

Yeşim Tekstil’de gerçekleşen eğitimin ardından Zeliha Ünaldı Yeşimliler’in sorularını cevapladı. Eğitimin sonunda İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca ve Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, UNFPA ve Ünaldı’ya ziyaretlerinden ve cinsiyet eşitliği konusunda verdikleri eğitimden dolayı teşekkür ederek bir plaket takdim ettiler.