Yeşim Grup’tan afet bölgesine destek

Yaşanan felaketin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için harekete geçen Yeşim Grup, tüm lokasyonlarıyla el ele vererek yardım TIR’ları organize etti. İlk etapta Yeşim Bursa Fabrikası’ndan 65 bin adet yetişkin ve çocuk eşofman takımı ile 500 çift ayakkabıdan oluşan 3 TIR afet bölgesine ulaştı. Yine Bursa Fabrikası çalışanlarının ve üretici partnerlerin sağladığı battaniye, yetişkin-çocuk kıyafetleri, kışlık ayakkabılar, bebek bezi-bebek maması, paketli kuru gıda, hijyen ürünleri, sağlık kiti gibi bölgede ihtiyaç duyulan 1 TIR dolusu yardım malzemesi de depremzedelere ulaştırıldı. Ayrıca 472 Yeşim çalışanı, firma tarafından kendilerine sağlanan yağ, un, pirinç ve şekerden oluşan 18,8 tonluk gıda erzağını da yine depremzedelere bağışladı. Erzaklar, Bursa’ya gelen depremzedelerin kullanması için Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Kardeşlik Mağazası’na teslim edildi.   

Gruba bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uşak Fabrikası’ndan da bölgeye 22.228 adet çarşaf gönderildi. Ağrı Fabrikası çalışanlarının sağladığı yardımlar da AFAD aracılığı ile bölgeye ulaştırıldı. Yeşim Grup bünyesinde Mısır’da faaliyetlerine devam eden Jade Tekstil tarafından organize edilen ve 71 bin 569 parçadan oluşan 30 tonluk yetişkin üst ve alt giyim ürünleri, Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği koordinasyonunda bölgeye sevk edildi. Jade Tekstil ayrıca bölgeye 7 bin dolarlık çadır desteği sağladı.

Yeşim, depremzedelerin barınma ihtiyaçları için hayata geçirilen konteyner ev projelerinin de bir parçası oldu. BTSO’nun konteyner kent kurma projesine de destek veren Yeşim, 2.5 milyon TL değerinde 32 konteyner bağışladı. Yeşim, Yıldırım Belediyesi’nin organize ettiği konteyner ev projesine de 2.5 milyon TL’lik toplam 50 konteyner desteği sağladı. Jade Tekstil de 2 adet konteyner ile sürece destek verdi.

Yeşim Grup ayrıca kumaşlarını temin ettiği ve tedarikçisi Ersa Tekstil tarafından dikimi yapılan 75 bin 804 adetlik 3 TIR dolusu yetişkin üst ve alt giyim ürününü de Kızılay aracılığı ile Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya’ya ulaştırdı.

UN Women’in Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Kadının Statüsü Birimi iş birliği ile afet bölgesine ulaştırılmak adına kadın alt üst giyim talebine de yanıt veren Yeşim, 1 TIR’dan oluşan 1105 kolilik toplam 30 bin 552 parça ürünü de Gaziantep Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ulaştırdı.

Yeşimliler son olarak Kızılay’ın azalan kan stoklarına destek olmak adına “Gönüllü ol, hayat ver” sloganıyla organize edilen ve 3 gün süren kampanya kapsamında kan bağışında bulundu. Yeşimliler, 3 günlük bağış süreci sonunda toplam 223 ünite kan ve 96 adet kök hücre bağışında bulundu.