Örme

Yeşim Tekstil ÖrmeYeşim Örme Departmanı, temel girdi ipliğin, tam donanımlı fiziksel laboratuvarda kontrol edilerek, müşteri istekleri doğrultusunda ham kumaşa dönüştürüldüğü bölümdür. Makinelerin mevcut desenlendirme imkanlarının yanı sıra, farklı iplik cinsleri, numaraları ve renkleri kullanılarak üretilen yeni kaliteler müşteri beğenisine sunulmaktadır. Bu doğrultuda, mesleki yetkinliği ve deneyimi yüksek üretim ve Ar-Ge ekibi, uzun yıllardır çalışmalarına devam etmektedir.

250 kişilik personeli ile 14 bin metrekarelik net üretim alanı üzerinde, 184 adet yuvarlak örme, 24 düz örme aksesuar makinesi, 6 iplik aktarma ve 1 kumaş kesme makinesi ile 24 saat üretim gerçekleştiren işletmenin günlük kapasitesi 115 tondur. Kumaşların istenen kalitedeki üretimi, 5 adet kalite kontrol makinesi ile anlık olarak izlenmektedir.

Yeşim örme fabrikasında örülen ve kalite kontrolü yapılan kumaşlar, barkod sistemiyle tanımlanıp, minimum sürede stokta bekletilerek bant sistemi ile boyahaneye sevk edilir.

Atmosfer şartları 20 ºC ve %65 nem kontrollü olarak merkezi bilgisayar tarafından kumanda edilirken, en üst düzeydeki müşteri grubunun beklentilerini %100 sağlayacak kumaşın örülebilmesi için ortam şartları da kontrol altında tutulmaktadır.

Üretim miktarı ve makine verimliliği, Accutrack programı, kalite kontrol sonuçları ise Oracle ile bağlantılı olarak anlık takip edilebilmektedir. 2009 yılının ilk aylarından itibaren her iki programın birbirine entegre edilmesiyle değerlerin on-line olarak tek ekrandan izlenmesine başlanmıştır.