Boya Baskı Terbiye

Yeşim Tekstil Boya Baskı TerbiyeYeşim-Almaxtex’in diğer tüm bölümleri gibi, bu departmanda da Yalın Üretim sistemi benimsenmiştir. 650 çalışanı olan bu işletmenin günlük üretim kapasitesi 125 tondur. Boyama makinalarının kapasiteleri minimum 5 kilogramdan 1200 kilograma kadar değişmektedir.

Bu bölümde pamuk, polyester, naylon, bambu, viskon, modal, yün karışımlı ve lycralı kumaşların üretimi yapılmaktadır. Her geçen gün Ar-Ge tarafından geliştirilen yeni kumaşlar da bu portföye dahil olmaktadır.

Renkler boyama makinası çıkışında, kurutma sonrası ve sevkiyat olmak üzere üç aşamada kontrol edilmektedir.

Boya ve kimyasallar makinalara tam otomatik otomasyon sistemiyle gönderilir. Tüm boyama makinalarının programları merkezi bir sistem tarafından kontrol edilir. Yapılan işlemlerin verileri de yine bu sistem tarafından kayıt altına alınır.

Baskı bölümü, günlük 100.000 metre baskı kapasitesine sahiptir. Ağırlıklı olarak pamuk kumaşlara baskı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, döşemelik, tül, perde, masa örtüsü de çalışılmaktadır. Kumaşlar sevkiyatta %100 kontrol edilmektedir.

Sevkiyatta kalite kontrolü ve sarım işlemi tamamlanan kumaşın metre kontrolü yapılır, aksesuarları ile birleştirilir. Kumaş işlemleri bittikten sonra, sevkedilmeden önce Kalite Güvence tarafından bir kez daha standartlara uygunluğu kontrol edilir.

Yeşim-Almaxtex’te test ve boya olmak üzere iki laboratuvar bulunmaktadır.

Test Laboratuvarı

Test laboratuvarı bağımsız olup, test numuneleri müşteriye veya uluslararası dış laboratuvarlara gitmeden önce burada test edilmektedir. Test laboratuvarında özellikle Amerika müşterileri için gerekli olan yanmazlık testini yapabilecek ekipman mevcuttur. Kumaşların yanma hızını ölçen bu cihaz, Türkiye’de sadece bağımsız olarak hizmet veren birkaç tane büyük laboratuvarda bulunmaktadır.

Laboratuvarda ışık haslığı, yıkama haslığı, ter haslığı, pilling, kopma mukavemetleri ve performans testleri yapılmaktadır.

Boya Laboratuvarı

Bu laboratuvarda iki koldan çalışma yürütülmektedir. Müşteriden gelen renk talepleri, istenen kumaşlara boyanarak en kısa sürede müşteriye ulaştırılmaktadır. Boyanacak renk denemelerinin boyasının tartımı, dozajlanması, boyanması ve yıkanması tam otomatik makinalarda yapılmaktadır.
Üretimde çıkan renklerin laboratuvar çalışmaları ile uyumluluğu sürekli olarak kontrol edilmektedir.