İnovatif Uygulamalar

Tekstil sektöründe kendisini global bir firma olarak konumlandıran, üstün teknolojisi, kaliteli insan kaynağı ve profesyonel yönetim argümanları ile varlığını sürdüren Yeşim Tekstil'in, bugünlere gelmesinin ardında "inovatif" bir firma olması yatıyor. Sürekli kendini yenileyen, sektördeki trendleri yakından takip eden ve bunlara uyum için gereken üretim ve yönetim esnekliğine sahip olan Yeşim, inovasyonu şirket hedefleri arasına almış inovatif firmalardan biridir.

Yeşim’deki İnovatif Uygulamalar

Ürün İnovasyonu

Nano Teknoloji harikası akıllı kumaşlar

Yeşim Tekstil Nano Teknoloji Harikası Akıllı Kumaşlar

2000 yılının başından itibaren nano teknolojik kumaşların Ar-Ge olarak üretimini yapan Yeşim, tekstil sektöründe son yıllarda en önemli trend olan yanmayan, su tutmayan, ütü gerektirmeyen, terletmeyen akıllı kumaşların Türkiye’deki ilk üreticileri arasında yer alıyor. Firmanın ayrıca “Hybrid” adıyla geliştirdiği birçok özelliği bir arada bulunduran teknik tekstil kumaşları da bulunmakta. 

Doğa dostu kumaşlar

Organik Kumaşlar

Organik pamuk, bambu ve soyadan elde edilen iplikle, müşterilerine doğa dostu kumaşlar üreten Yeşim, 2001’den bu yana sürdürdüğü organik üretimini uluslararası bir sertifika ile belgelendirmiş ve dünyada az sayıda firmanın sahip olduğu “Sustainable Textile Certificate”i (Sürdürülebilir Tekstil Sertifikası) almıştır.

Yeşim Tekstil Doğa Dostu Organik ve Geri Dönüşümlü Kumaşlar

Geri Dönüşümlü Kumaşlar

Türkiye’de pamuklu kumaşta geri dönüşümü uygulayan ilk firmalardan biri olan Yeşim, bu alanda yaptığı çalışmaları da “Yeşim Recycle” adıyla markalaştırdı. Yeşim Recycle adıyla ürettiği bu ürünlerde maksimum yüzde 50 oranında geri dönüşümlü iplik kullanan Yeşim, bu kumaşla pamuğun yetiştirilmesinin zorluluğu göz önüne alarak, var olan kaynakların tekrar değerlendirilmesini hedefliyor. Böylece genellikle daha çok kalın ipliklerin kullanıldığı halılarda uygulanan geri dönüşüm özelliği, artık daha ince ipliklerle tişörtlerde de karşımıza çıkıyor.

Organizasyonel İnovasyon

Business Unit Uygulamaları

Aynı müşteriye hizmet eden kişilerin bir arada çalışması mantığıyla hayata geçirilen “Business Unit”ler iletişimi artırarak, hız kazanmayı ve hatayı minimize etmeyi hedefliyor. İlk olarak Nike departmanında uygulanmaya başlayan bu organizasyonel değişiklik, daha sonra Esprit departmanında ve ev tekstili gibi departmanlarda da hayat geçirildi. Artık Yeşim Tekstil'de aynı müşteriye hizmet eden müşteri temsilcileri lojistik, planlama, satınalma gibi işleri yapan kişilerle aynı odada tek bir takım halinde çalışıyorlar.

Süreç İnovasyonu

Yalın Yönetim Uygulamaları

Yeşim Tekstil 2006 yılının başından itibaren daha çok otomotiv sektöründe uygulanan ve iş süreçlerini kapsayan Yalın Yönetim’le ilgili çalışmalara başladı. Bu proje, tekstil sektöründe yaşanan krize karşı yalın üretim yaparak, karlılığı ve rekabet gücünü artırmak ve müşterilerine daha uygun, kaliteli, ucuz ürün ve hizmet sunabilmek amacıyla başlatıldı. Yeşim yine bu sistemle, iş süreçlerini gözden geçirerek, kaizenlerle sürekli iyileşme sağlamak, tüm çalışanların işin içinde olduğu bir yönetim felsefesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Pazarlama İnovasyonu

Müşteriye Özel Koleksiyon

Müşteriye Özel KolleksiyonYeşim, bünyesinde kurduğu tasarım ekibiyle birlikte dışarıdan profesyonel modacılardan da destek alarak müşterilerine özel koleksiyonlar hazırlıyor. Kendi markası olmayan ve kendini üretici firma olarak konumlandıran Yeşim, mevcut pazarlama stratejilerine paralel olarak hayata geçirilen bu uygulama ile müşterilere alternatif ürün portföyü hazırlayarak, yeni siparişler almayı hedefliyor.

Hizmet İnovasyonu

İç Müşteriye Hizmette Farklılık

Yeşim, tekstil sektöründe çalışanlarına özel yaptığı farklı ve örnek uygulamalarla iç müşteriye hizmette farklılığını gözler önüne seriyor. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan organizasyonlar ve sosyal kulüpler de bu anlayışın bir parçası. Yeşim ayrıca, sosyal sorumluluk ve sosyal uygunlukta yaptığı örnek ve farklı çalışmalarla da sektörün liderleri arasında yer alıyor.