Kelebeğin Dünyası'na Avrupa'dan Fon

Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü’nün Yeşimli kadınların eğitim, sağlık ve kişisel gelişim konularında farkındalığını arttırmak amacıyla hayata geçirdiği “Kelebeğin Dünyası” projesi, Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan 5 bin Euro fon almaya hak kazandı. 2013 yılından bu yana bir çok başarılı etkinliğe imza atan proje; sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve gelişimlerini desteklemesi yönleriyle geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından Türkiye’deki projeler arasından seçilerek Avrupa’daki fona başvurmak üzere ülkemizi temsilen gönderilen tek proje olmuştu.

 

Avrupa’da toplamda 45 bin Euro’nun hibe edildiği Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’nda Kelebeğin Dünyası projesi Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerden seçilen projelerin de aralarında bulunduğu 12 proje arasında ise 5 bin Euro ile en yüksek fonu almaya hak kazanan üç projeden biri oldu. Alınan fon, bundan sonra da devam edecek Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında kadınların farkındalıklarını arttırmaya yönelik tanıtım çalışmalarında ve etkinliklerde kullanılacak.

 

“Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile hayata geçirilen Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında bugüne kadar; “Kadın ve Sağlık”, “Kadın ve Hukuk”, “Kadın ve Aile/Kişisel gelişim” olmak üzere üç ana başlıkta gerçekleştirilen etkinliklerle, kadınların farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı. Proje kapsamında kadınların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda eğitimler düzenlendi. Eğitimler, şirket içerisinde gerçekleşen çeşitli etkinliklerle ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyelerinin Yeşimli kadınlara verdikleri gönüllü danışmanlıklarla da desteklendi.

 

Yeşim Tekstil’de Kelebeğin Dünyası projesinin etkinliklerini gerçekleştirmek amacıyla yalnızca kadınlara tahsis edilen bir de oda bulunuyor ve kadınlar bu odada farklı konularda uzmanlığı olan Uludağ Soroptimist Kulübü üyelerinden ücretsiz, bireysel danışmanlık hizmetleri alıp kişisel gelişimlerini arttıracak söyleşi ve sohbetlere katılıyorlar.

Proje kapsamında;

35 farklı konuşmacı toplam 66 saat eğitim verdi. 2.234 kadın bu eğitimlere ücretsiz katıldı.

Yeşimli kadın çalışanlara konusunda uzman kişiler tarafından toplam 73 saat gönüllü danışmanlık hizmeti verildi. 547 kadın bu ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlandı.

Proje kapsamında yürütülen Sağlıklı Yaşam kampanyasında diyetisyenden ücretsiz danışmanlık alan 30 kadın toplamda 170 kg verdi. Proje başlangıcından bu yana yapılan çalışmaları içeren 10 kez e-bülten Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.


Proje paydaşlarından Yeşim Tekstil kadın çalışanlarına ve cinsiyet eşitliğine yönelik yaptığı çalışmalarla da 2010 yılında BUİKAD’dan (Bursali İş Kadınları Derneği) “kadın istihdamına en değer veren özel firma” ödülünü aldı. 2014 yılının Mayıs ayında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi” çalışmaları kapsamında yapılan yarışmada da Türkiye’nin en iyi 2. firması seçildi.

 

Dünya çapında yaygın gönüllü bir kadın kuruluşu olan Soroptimistler ise; ulusal ve uluslararası çalışmalar yaparak tüm insanların, özellikle kadın ve kız çocuklarının temel haklarının eşitlik esasına göre korunması ve kadının statüsünün yükseltilmesi amacı ile gerek ekonomik, sosyal kalkınmasına, gerekse sağlık ve eğitimine yönelik projelerle barışçıl ve sevgi dolu bir dünya yaratmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütü. Ayrıca, Türkiye Soroptimist Federasyonu’na bağlı olarak çalışmalar yapan Uludağ Soroptimist Kulübü, 2011 yılında BUİKAD tarafından “kadın istihdamına en değer veren sivil toplum örgütü” olarak ödüllendirilmiş bir sivil toplum örgütüdür.