Kelebekler TEGV anneleri için kanat çırpacak

Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü’nün Yeşimli kadınların eğitim, sağlık ve kişisel gelişim konularında farkındalığını arttırmak amacıyla 2013 yılının Kasım ayından bu yana hayata geçirdiği “Kelebeğin Dünyası” projesinin ikinci aşamasına Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı da (TEGV) dahil oluyor.

20 Kasım’da ikinci yılını tamamlayacak olan Kelebeğin Dünyası Projesi’nin ikinci aşamasında, bir yandan Yeşimli kadınlar için yapılan eğitimler ve danışmanlıklar devam ederken diğer yandan da TEGV’li annelere yönelik “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” adıyla 6 aylık yeni bir sertifika programı yürütülecek.

Sertifika programı kapsamında Uludağ Soroptimist Kulübü üyesi meslek sahibi kadınlar ve Yeşimli yöneticiler, çocuğu TEGV Bursa Öğrenim Birimi’nde eğitim gören annelere sağlık, hukuk, aile ve kişisel gelişim başlıkları altında çeşitli konularda eğitimler verecek. Bu eğitimler bire bir gönüllü danışmanlıklarla da desteklenecek. Eğitimler, TEGV’in Hürriyet’teki binasında anneler çocuklarını etkinliklere bıraktıktan sonra gerçekleşecek. Böylelikle anneler çocuklarını bekledikleri zamanı eğitimlerle değerlendirerek kişisel gelişimleri için önemli bir fırsat da yakalamış olacaklar. İlk yıl yaklaşık 40 kadına yönelik 6 ay boyunca sürecek eğitimlerin ardından tüm katılımcılara sertifika da verilecek.

“Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile hayata geçirilen Kelebeğin Dünyası Projesi’nin ikinci aşamasının    tanıtım toplantısı ise 17 Kasım’da TEGV Bursa Öğrenim Birimi’nde gerçekleşti. Toplantıya TEGV’li annelerin yanı sıra TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy ve TEGV Bursa Öğrenim Birimi Yöneticisi Selma Göksel Şahin, Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, Uludağ Soroptimist Kulübü Başkanı Ayşen Sazcılar ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyeleri de katıldı.

“Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum”

Tüm konuklara “hoşgeldiniz” diyerek konuşmasına başlayan TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy şunları söyledi: “TEGV’de attığımız her adımda çocuklarımızın geleceği ile birlikte gönüllülerimizin gelişimini de düşünüyoruz. “Kelebeğin Dünyası Projesi” ise bunun bir adım ötesine geçiyor, daha önemli bir misyon taşıyor. Bursa’daki Öğrenim Birimimizde Yeşim Tekstil ve Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte başladığımız yeni işbirliğimiz, annelerimize odaklanan, fark yaratıcı bir proje olarak öne çıkıyor. Çünkü Kelebeğin Dünyası Projesi, çocuklarımızın, gönüllülerimizin olduğu kadar hepimizin gözbebeği annelerimize de donanımlı bireyler olarak kendilerini geliştirme fırsatı yaratıyor. Çocuğuyla birlikte TEGV’e gelen bir anneyi yalnız bırakmıyoruz; geleceği şekillendirmeye annelerle devam ediyoruz. Uygulanacak projede annelerimize aile, sağlık, haklar ve kişisel gelişim konularında eğitim ve danışmanlık veriyor, etkinlikler düzenliyoruz. En önemlisi de bu projeyi bir başka işbirliğini hayata geçirerek uyguluyoruz. Türkiye’de eşine az rastlanan bir deneyim olarak hem sivil toplum kurumlarının dayanışması, hem de sivil toplumun sanayi ile omuz omuza verdiği bir birliktelik. Bu işbirliği sayesinde annelerimize ulaşmamızı sağlayan Yeşim Tekstil ve Uludağ Soroptimist Kulübü’ne bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yolumuz açık olsun.”

‘Kadın değişirse toplum değişir’

Daha sonra söz alan ve Kelebeğin Dünyası Projesi ile kadınların hayatlarında fark yaratmak için yola çıktıklarını söyleyen Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur; “İki yıl önce 20 Kasım’da Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü olarak Uludağ Soroptimist Kulübü’yle birlikte ‘Kadın değişirse toplum değişir’ diyerek Yeşim’de çalışan kadınların hayatlarında fark yaratmak üzere yola çıktık. Toplumun mayasını, kalitesini kadınlar belirler. Kadınlarımızın yetiştirdikleri çocuklar, geleceğimizi oluşturur. Bu nedenle kadını eğitmek daha güzel bir toplum için ilk adımdır” dedi. Uzun yıllardan bu yana TEGV’le birlikte ortak çalışmalar yaptıklarını da ekleyen Cesur; “Projenin ikinci fazında Yeşim dışındaki kadınlara TEGV aracılığı ile ulaşmaktan dolayı çok mutluyuz. TEGV’le aramızda uzun yıllara dayalı bir işbirliği var. Projenin ikinci aşamasında kendilerini yaptıkları işlerle kanıtlamış iki güçlü sivil toplum örgütü ile birlikte yol alarak ‘Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum’ diyerek örnek bir projeye başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

“En iyiyi amaçlayan” kadınlardan oluşan uluslar arası bir sivil toplum kuruluşu olduklarını söylerek sözlerine başlayan Uludağ Soroptimist Kulübü Başkanı Ayşen Sazcılar ise; “Uludağ Soroptimist Kulübü olarak amacımız toplumdaki kadın ve kız çocuklarında insan hakları, eğitim, sağlık, ekonomik sosyal gelişim ve çevre konularında farkındalık yaratmak ve kadınların, genç kızların toplumdaki statülerini yükseltmek” dedi.

Bu amaçlar doğrultusunda; Kelebeğin Dünyası” projesi ile 2013 yılından bu yana Yeşim Tekstil ile birlikte bir çok başarılı etkinliğe imza attıklarına dikkat çeken Sazcılar; “Projemiz; sürdürülebilir olması, kadınların hayatlarına değer katması ve gelişimlerini desteklemesi yönleriyle geçtiğimiz Şubat ayında bağlı bulunduğumuz Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından Türkiye’deki projeler arasından seçilerek Avrupa’daki teşvik amacıyla verilen Avrupa Soroptimist Federasyonu Eylem Fonu’na (SIE ACTION FUND) başvurmak üzere ülkemizi temsilen gönderilen tek proje oldu. Avrupa’da toplamda 45 bin Euro’nun hibe edildiği Avrupa Soroptimist Federasyonu Eylem Fonu’nda Kelebeğin Dünyası Projesi Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerden seçilen projelerin de aralarında bulunduğu 12 proje arasında ise 5 bin Euro ile en yüksek fonu almaya hak kazanan üç projeden biri oldu. Aldığımız fon ile amacımız olan; projemizin sürdürebilirliğini sağlamak için yollarımız Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV ) ile birleşti. Artık kelebeklerimiz bir yandan Yeşimli kadınlar için kanat çırpmaya devam ederken, aynı zamanda TEGV anneleri için de kanatlanacak.” dedi.