Yeşim’den sürdürülebilirliğe tam destek

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirdiği sosyal uygunluk ve sorumluluk çalışmalarına ilişkin en son raporunu geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde yayınlayarak, kamuoyu ile paylaştı.

İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan raporda, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkeleri doğrultusunda yapılan çalışmalara ve gönüllü olarak yürütülen sosyal sorumluluk faaliyetlerine yer verildi. Raporda ayrıca, bu çalışmaların kurumun iş süreçleriyle bağlantısını anlatan Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya’nın görüş ve düşüncelerini anlatan bir yazısı da yer alıyor. Bu yıl  7. si yayınlanan raporda Yeşim Tekstil’in yaptığı sosyal uygunluk faaliyetlerinin yanı sıra bu kapsamdaki kısa ve uzun vadeli hedefleri de yer alıyor. Rapor eş zamanlı olarak Yeşim Tekstil’in web sayfasında da yayınlanmaya başladı.

Şenol Şankaya konu ile ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar sektörde yaşanan sorunlara rağmen sosyal uygunluk ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarımıza hiç ara vermedik ve bu konu için zaman, bütçe ve büyük emek harcadık. Her yıl bu konuda yaptığımız çalışmalara bir yenisini ekleyerek tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Son olarak da, 2015 yılında yine bu çerçevede sürdürülebilirlik konusunda çok önemli bir belge olan “OEKO-TEX STEP” belgesini Türkiye’de alan ilk firma olmamız bu konudaki başarımızın ve kararlılığımızın bir göstergesi.” .

Sözlerine; Yeşim Tekstil kurulduğu günden bugüne kadar olduğu gibi her zaman sürdürülebilirlik konusuna önem vermeyi sürdürecek diyerek devam eden Şankaya; Bu doğrultuda sosyal uygunluk ve sosyal sorumluluk konularında değişimin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bu amaç çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara güven ve desteklerini sunan, binlerce çalışanımızın, yüzlerce tedarikçimizin ve iş ortaklarımızın gücünden güç alıyoruz ve sektörümüze bu konuda da liderlik yapmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Yeşim Tekstil 2006 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact Network) imzalayarak, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyma sözü vermişti. Yeşim Tekstil ayrıca, 2014 yılından bu yana Global Compact Türkiye’de Yönetim Kurulu’nda yer alarak bu oluşumun Türkiye’de yaygınlaşması için de aktif bir rol üstleniyor.