Kadın değişirse, toplum değişir

Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ve Uludağ Soroptimist Kulübü, Yeşimli kadın çalışanların ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Bursa Öğrenim Birimi’ne çocuğunu götüren annelerin belirli konularda farkındalığını arttırmak amacıyla, 2013 yılından bu yana “Kelebeğin Dünyası” projesini sürdürüyor. Proje, Yeşim Tekstil bünyesinde çalışan tüm kadın personel ve TEGV’li anneler için sağlık, hukuk ve aile/kişisel gelişim konularında farkındalık yaratılmasını amaçlıyor.

 

Kelebeğin Dünyası projesi’nin 2015 yılında Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan aldığı 5 bin Euro’luk hibenin ardından verdiği taahhütü yerine getirmek için şimdiye kadar yapılan çalışmaların anlatıldığı bir paylaşım toplantısı düzenlendi. 13 Mayıs’ta Podyum Davet’te gerçekleşen toplantıya projeden yararlanan kadınların yanı sıra, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

 

Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında gerçekleşen eğitimlerin afişlerinden oluşan sergiyle başlayan program, Kelebeğin Dünyası tanıtım videosunun gösterimi, projeden faydalanan kadınların görüşleri ve proje paydaşlarının konuşmaları ile devam etti. Program, Neriman Bale Okulu’nun bale gösterisinin ardından gerçekleşen kokteyl ile son buldu.

 

Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında; “Kadın ve Sağlık”, “Kadın ve Hukuk”, “Kadın ve Aile/Kişisel gelişim” üç ana başlığı altında gerçekleştirilen etkinliklerle, kadınların farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje kapsamında kadınların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda eğitimler düzenleniyor. Eğitimler, gerçekleşen çeşitli etkinliklerle ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyelerinin  kadınlara verdikleri danışmanlıklarla da destekleniyor.

 

“Kelebeğin Dünyası” projesi, geçtiğimiz yıl Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından Türkiye’deki projeler arasından seçilerek Avrupa’daki fona başvurmak üzere Türkiye’yi temsilen gönderilen tek proje olarak Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan 5 bin Euro fon almaya hak kazanmıştı. Proje kapsamında şimdiye kadar; 62 farklı konuşmacı toplam 124 saat eğitim verdi. 3031 kadın bu eğitimlere ücretsiz katıldı. Yeşimli kadın çalışanlara konusunda uzman kişiler tarafından toplam 81 saat gönüllü danışmanlık hizmeti verildi. 585 kadın bu ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlandı.

 

Kelebeğin Dünyası projesi için “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganıyla yola çıkan Yeşim Tekstil’in çalışanlarının yaklaşık %52’sini kadınlar oluşturuyor. Dünya çapında yaygın gönüllü bir kadın kuruluşu olan Soroptimistler ise; ulusal ve uluslar arası çalışmalar yaparak tüm insanların, özellikle kadın ve çocukların temel haklarının eşitlik esasına göre korunması ve kadının statüsünün yükseltilmesi amacı ile gerek ekonomik, sosyal kalkınmasına, gerekse sağlık ve eğitimine yönelik projelerle barışçıl ve sevgi dolu bir dünya yaratmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütü.