“Evde İşte Eşitlik” projesi başlıyor!

Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi için “Evde İşte Eşitlik” projesi adıyla yeni bir projeye  başlıyor.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, TÜSİAD’ın iş birliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hazırlanan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İş yeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” için Türkiye’deki 17 pilot firmadan biri olarak seçilen Yeşim Tekstil, “Evde İşte Eşitlik” projesi ile çalışanlarında bu konuya yönelik bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Türkiye’deki diğer 17 firmanın temsilcileri ile birlikte Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından verilen eğitimlere katılan Yeşim Tekstil’den iki temsilci, bu çerçevede “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kavramları”, “Şiddet Türleri”, “Yasal Çerçeve” ve “Eğitim Becerileri” konularında eğitimler aldılar. Evde İşte Eşitlik Projesi kapsamında ise tüm çalışanlara alınan bu eğitimler doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitimler verilecek. Ayrıca bu konudaki çalışmalara yön vermek üzere  firma bünyesinde yöneticilerin ve sendika temsilcisinin yer aldığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi” adıyla bir komite de kuruldu. Bu komite liderliğinde yapılan çalışmalarda evde veya iş yerinde şiddete maruz kalan çalışanlar için psikolojik ve hukuki destek verecek birimlere yönlendirecek bir sistemin kurulması hedefleniyor. Yeşim Tekstil tüm bu çalışmalar kapsamında özellikle şiddete maruz kalan kadınlarla ilgili çalışmaları ile bilinen Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile birlikte çalışacak.

İşte bu ortak çalışma ile ilgili protokol imzalamak ve “Evde İşte Eşitlik” projesinin açılışını yapmak üzere Yeşim Tekstil’de 4 Ekim’de bir program düzenlendi. Projenin açılış toplantısına Yeşim Tekstil Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komite Başkanı Selim Şankaya ve komitedeki üyelerin yanı sıra Yeşimli üst düzey yöneticiler, çalışanlar ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği üyeleri katıldı. Konferans salonunda Yeşim Tekstil ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği temsilcilerinin konuşmaları ile başlayan program, firmanın showroom’larında yapılan protokol imza töreni ve kokteyl ile devam etti.