Yeşim Tekstil Kadının Güçlenmesi’ne liderlik ediyor

Vizyonu, “Sürdürülebilir ve kapsamlı küresel ekonomi” olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni (Global Compact) 2006 yılında imzalayan Yeşim Tekstil, 2014 yılından bu yana Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu üyeliğini sürdürüyor. Bu kapsamda, Compact Türkiye Ağı’na bağlı olarak TİSK’in koordinasyonunda faaliyet gösteren Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nda da aktif görev alan Yeşim Tekstil Temsilcisi Dilek Cesur, gruba eş başkan olarak seçildi.


Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu 2016 yılının ikinci toplantısını 30 Kasım 2016 tarihinde Birleşmiş Milletler Türkiye Merkezi’nde yaptı. BM ILO, BM Nüfus Fonu, BM Kadının Güçlenmesi Birimi, TÜSİAD, WEPs (BM Kadının Güçlenmesi İlkeleri) İş Dünyası Sözcüsü SUTEKS, üye şirket, STK ve belediyelerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda grubun başkanları seçildi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalışmaları kapsamında Global Compact Türkiye’nin içinde görev alan diğer çalışma gruplarından farklı olarak Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda bir erkek ve bir kadın aday başkanlık için gruba önerildi. 


Toplantıda Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu’nda görev alan Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur’un ve Eczacıbaşı Holding Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Koordinatörü Ata Selçuk’un Eş Başkanlar olarak görevlendirilmesi için oylama yapıldı. Öneri oy birliği ile kabul edildi. Eş başkan olarak seçilen Cesur ve Selçuk Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu çatısı altında Türkiye’de kadının güçlenmesi alanında yapılan çalışmalara liderlik edecekler.


2014 yılında kurulan Kadının Güçlenmesi Çalışma grubu ve bu alanda yapılan çalışmalar Global Compact Türkiye’nin öncelik alanları içinde yer alıyor. 50’den fazla özel şirket, sivil toplum örgütü, belediye ve üniversitenin gönüllü olarak katıldığı bu grup, Global Compact Türkiye’nin en çok üyesi olan çalışma grubu olması yönüyle de dikkat çekiyor. Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu bundan sonraki toplantısını 2017 yılının ilk aylarında İstanbul’da yapacak.