Yeşim’in sürdürülebilirlik yolculuğu

Yeşim Tekstil, Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirdiği sosyal uygunluk ve sorumluluk çalışmalarına ilişkin 8. raporunu geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde yayınlayarak, kamuoyu ile paylaştı.

İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan raporda, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkeleri doğrultusunda yapılan çalışmalara ve gönüllü olarak yürütülen sosyal sorumluluk faaliyetlerine yer verildi. Raporda ayrıca, Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya’nın görüş ve düşüncelerini anlatan bir yazısı da yer alıyor. Rapor eş zamanlı olarak Yeşim Tekstil’in web sayfasında da yayınlanmaya başladı.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya firma olarak sosyal uygunluk ve sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu konuda yaptıkları çalışmaları uzun yıllardan bu yana raporladıklarını belirterek şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni (Global Compact) 2006 yılında imzalayan Türkiye’deki ilk hazır giyim firması olan firmamız, o yıllardan bu yana bu konudaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu yıl 8. raporumuzu yayınlarken bu konuda öncü firmalardan biri olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. İmzacısı olduğumuz bu oluşumda 2014 yılından bu yana da Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu’nda yer alıyoruz. 2016 yılında yenilenen yönetim kuruluna tekrar seçilmemiz ile birlikte burada çok önemsediğimiz başka bir görevi de üstlendik. Uzun yıllardır kadınların toplumda güçlendirilmesi adına yaptığımız sistematik çalışmaları artık Global Compact çatısında yapmaya başladık. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu konuda Türkiye’deki liderlik rolümüzü güçlendirdik. Global Compact Türkiye Ağı’na bağlı olarak oluşturulan Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nda eş başkanlık görevini yürütmeye başladık. Böylelikle sadece firmamız ve yakın çevremizde değil tüm Türkiye’de bu konuda yapılan çalışmalara liderlik etmeye başladık.

Ayrıca yine Kasım 2016’da Yeşim Tekstil koordinatörlüğünde, BUSİAD (Bursalı Sanayici ve İşadamları Derneği) ve BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) iş birliği ile Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu kuruldu. Platform dünyada ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesi ile ilgili yapılan çalışmaların Bursa’ya taşınmasını hedefliyor. Bu platformda da etkin bir rol üstlenerek Bursa’nın kadın dostu illerden biri haline gelmesi adına çalışmalar yapıyoruz.”


Sözlerine; Yeşim Tekstil her zaman sürdürülebilirlik konusuna önem vermeyi sürdürecek diyerek devam eden Şankaya: Sürdürülebilirliği bir şirket kültürü olarak benimseyen Yeşim Tekstil doğaya karşı sorumluluğunu yerine getirmeye de devam etti. Enerji tüketimini azaltmak ve enerji temininin sürekliliğini sağlamak adına uzun yıllardır çeşitli çalışmalar yapan firmamız, Türkiye’de sürdürülebilir enerji yönetiminin en önemli taahhütlerinden biri olan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini de 2016 yılında almaya hak kazandı” dedi.

Yeşim Tekstil 2006 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact Network) imzalayarak, insan hakları, işçi standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında uluslararası sözleşme ilkelerine uyma sözü vermişti. Yeşim Tekstil ayrıca, 2014 yılından bu yana Global Compact Türkiye’de Yönetim Kurulu’nda yer alarak bu oluşumun Türkiye’de yaygınlaşması için de aktif bir rol üstleniyor.