“Önce İnsan” 20 yaşında

20 yıl boyunca yayın ilkelerinden ve insani bakış açısından taviz vermeyen “Önce İnsan” dergisi, 20’inci yaşını Yeşim Tekstil’de yapılan organizasyonla kutladı. Aralıksız 20 yıldır yayımlanan Önce İnsan dergisinin 20. yılını kutlamak  ve aynı zamanda bu vesile ile Yeşimlilerin katıldığı Önce İnsan konulu kısa film festivali yarışmasının ödüllerini dağıtmak üzere bir araya gelen Yeşimliler, duygu yüklü anlar yaşadılar.

Firmanın konferans salonunda başlayan organizasyonda ilk olarak Kurumsal İletişim Müdürü ve aynı zamanda derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Dilek Cesur ve Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya birer konuşma yaptılar. Ardından Yeşimlilerin mobil cihazlarla hazırladıkları 3 dakikalık filmler gösterildi. Gösterimin ardından ise filmlerin çekilmesine destek veren Ekim Akademi’den Zeki Gürdal Karaoğlu’na ve yarışmada derece alan Yeşimlilere plaket ve ödülleri verildi.

Ödül töreninde birincilik ödülünün sahibi BU 5 Departmanı’ndan Gülcan Ulusoy, ikincilik ödülünün sahibi Tedarik Zinciri ve Satınalma Departmanı’ndan Duygu Palaz ve Leyla Öztürk, üçüncülük ödülünün sahibi Yeşim Akademi Departmanı’ndan Özlem Şenkoyuncu ve Mansiyon kategorisinde ödül alan Kalite Güvence Departmanı’ndan Hakan Altun, Murat Konukgil oldu. Ödül töreni sonrasında ise Yeşimliler Showroom’larda gerçekleşen yılbaşı konseptli kokteyl ile keyifli vakit geçirdiler.

Önce İnsan dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Dilek Cesur yaptığı açılış konuşmasında, derginin 20 yıldır istikrarlı yayın hayatı ile çıtasını hep bir adım daha yükseğe çıkardığını ve gittikçe profesyonelleşen çizgisiyle de sektörde ilgiyle takip edilen bir dergi olduğunu söyledi. Kurumsal dergi olarak bu kadar uzun yıllardan beri yayın hayatında kalmayı başaran Türkiye’deki çok az sayıdaki dergiden biri olduklarını belirten Cesur; “Önce İnsan’la bilgilendirici, bütünleyici ve paylaşımcı bir ortam yaratarak, okurlarımızla Yeşim arasında bir iletişim köprüsü kurmayı, ortak bir dil oluşturmayı hedefledik. Oluşturduğumuz içeriklerle, Yeşim'in ve Türkiye’nin hatta dünyanın gündeminde ne varsa dergi kapaklarımıza ve sayfalarımıza taşıdık. Bugün geriye dönüp baktığımızda, yayımladığımız dergilerin son 20 yıla tanıklık eden nostaljik bir yolculuğun kapılarını araladığını görüyoruz.” dedi. 20. yıl kutlamaları vesilesi ile Yeşimliler arasında açılan Önce İnsan kısa film yarışmasıyla da bu kültürün firma içinde yansımasını görme fırsatını bulduklarını söyleyerek yarışmanın her yıl yenileneceğini de belirtti.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ise konuşmasında şunları söyledi: “Rahmetli babamın hayat felsefesi olan ‘Önce İnsan’ adını verdiğimiz dergimizi yayımlamaya başladığımızda ilk etapta çalışanlarımız arasındaki iletişimi sağlamaktı hedefimiz. Ama yıllar geçtikçe firma dışında binlerce okuyucu ile buluşan sektörel bir dergi olmayı başardık. Türkiye’de 20 yıldır yayın hayatını hiç aksatmadan devam eden birkaç kurumsal dergiden biridir Önce İnsan. Bu konuda 20 yıldır derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Dilek Cesur’u kutluyorum. Bu hakikaten sürdürülebilirlik açısından da önemli bir başarıdır.” Şankaya Yeşimlilerin çektikleri filmlerle ilgili de “ Bütün filmleri duygulanarak izledim. Filmlerin hepsi birbirinden güzel. Bu yarışmaya katılan ve emek veren bütün Yeşimlilere ve bu süreçte çalışanlarımıza film çekme konusunda destek veren Ekim Akademi’ye ve Zeki Gürdal Bey’e teşekkür ediyorum. Firmamızın Önce İnsan ilkesini, sevgi, saygı ve güvenle daha ileriye taşıyarak daha nice başarılara imza atmak en büyük dileğimiz.” dedi. 

Önce İnsan

Yayım hayatına başladığı ilk yıllarda sadece çalışanlarını Yeşimle ilgili haberlerden ve sektörel gelişmelerden haberdar etmek için yayımlanan dergi, bugün hazırlanan içeriği ile başta tekstil ve hazır giyim sektörü olmak üzere iş dünyası, birlikler, dernekler ve medyadan 6500 kişiye basılı olarak, binlerce kişiye de dijital ortamda dağıtılıyor. Sektörel konuların yanı sıra tasarım haftaları, ünlülerle röportajlar, kişisel gelişim, gezi gibi konuları da ele alan Önce İnsan, şimdiye kadar depremden küresel ısınmaya, kadına karşı şiddetten teröre hayır çağrılarına kadar pek çok çevresel ve toplumsal konuyu gündemine taşıdı. Ekonomi dünyasına ilişkin farklı konu ve konuklarıyla sektörün nabzını tutan dergi, bütün bu yıllar boyunca sorunlara temas ederken hoşgörü, anlayış, sevgi, barış ve dostluk ilkelerinden ödün vermedi.

20 yılda pek çok olaya tanıklık eden Önce İnsan dergisi, adını şirket kurucularından Merhum Şükrü Şankaya’nın iş ve yaşam felsefesinden alıyor. 1997 yılında yayım hayatına 12 sayfa ile sadece çalışanlara dağıtılarak başlayan dergi, zamanla sayfa sayısını artırarak daha geniş kitlelere hitap etmeye ve gündeme ilişkin güncel konu ve konuklarla okuyucu karşısına çıkmaya başladı. 20 yılda ağırladığı birbirinden değerli konuklar arasında Süleyman Demirel, Nimet Çubukçu, Kemal Derviş, Perran Kutman, Müjdat Gezen, Hülya Koçyiğit, Gülben Ergen, Şevval Sam, Doğan Cüceloğlu, Nasuh Mahruki, Sunay Akın, Buket Uzuner, Kürşat Başar gibi ünlü isim de yer alıyor. Modanın da yakın takipçisi olan dergi bugüne kadar Atıl Kutoğlu, Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Özlem Süer, Dilek Hanif, Nejla Güvenç, Ezra-Tuba Çetin gibi birçok ünlü tasarımcıların röportajlarına yer verdi.

Türkiye’de binlerce kişiye ulaşan Önce İnsan Dergisi’ne ve firma içinde çıkan Önce İnsan bültenlerinin tamamına ise www.onceinsan.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.