Tarihçe

Şükrü Şankaya | Yeşim TekstilYeşim Tekstil'in kuruluş öyküsü, 1949'da Nergis Holding kurucularından merhum Şükrü Şankaya'nın okumak için Yunanistan'dan Türkiye'ye gelmesiyle başladı.

Geleceğinin ticarette olduğuna inanan Şükrü Şankaya, Bursa Kapalı Çarşı'da tekstil işiyle uğraşan bir dükkanda çırak olarak iş hayatına atıldı ve kısa bir süre sonra 1952 yılında da kendi işini kurdu.

Ablasının oğlu olan Cavit Çağlar da o dönemde tekstil mesleğini öğrenmek üzere tekstilin merkezi olan İstanbul'a Sultanhamam'a gitti ve Musevi topluluğunun varlıklı tüccarlarından tekstil mesleğini öğrendi.

1967 yılında Şükrü Şankaya yeğeni Cavit Çağlar ile birlikte kumaş ticareti yapan ortak bir şirket kurdu. Daha sonra iki ortak 1973 yılında birlikte yeni bir şirket daha kurarak, tekstil hayatlarında önemli bir dönüm noktasına geldiler. 1983 yılında ise Yeşim Tekstil’i faaliyete geçirmeleri ile birlikte hızlı bir büyüme ve gelişme dönemine girdiler.

Üretimde marka Yeşim

Üretimde Marka | Yeşim TekstilYeşim, 144 bin metrekaresi kapalı ve 181 bin metrekaresi açık olmak üzere, Bursa’da toplam 325 bin metrekare alan üzerinde 4 bini aşkın çalışanı ile Yeşim-Almaxtex Tekstil olarak hazır giyim ve ev tekstili üzerine üretim yapmaktadır.

Üretimine 1983 yılında başlayan Yeşim’in, günlük üretim kapasitesi 115 ton örme, 125 ton boyama, 100 bin metre baskı ve 250 bin adet hazır giyim ile 100 bin adet ev tekstilidir. Yeşim, dünyada hazır giyim sektöründe aynı çatı altında iplikten mamul ürüne kadar tüm işlemleri kendi bünyesinde yapabilen sayılı entegre tesisten biri olmasının yanı sıra, Türkiye’de yarattığı istihdam alanıyla da en büyük firmalar arasında yer almaktadır.

Dünyanın en ünlü markalarına üretim yapan Yeşim, hazır giyimde Nike, ev tekstilinde ise Matheis - Schlafgut gibi firmalarla stratejik ortaklık yapmaktadır. Yeşim’in üretim yaptığı diğer markalar ise Under Armour, Zara, Pull&Bear, Bershka, Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, Lacoste, Polo Ralph Lauren, Guess, Mudo, Aldi, Horizonte, Tchibo ve Kappa’dır.   

Türkiye’nin tekstil başkenti Bursa’daki merkez üretim tesisinin yanı sıra Ağrı - Tekstilkent’te de 2019 yılında yeni bir üretim tesisi hayata geçiren Yeşim’in ülke sınırları içerisinde üretim desteği aldığı çok sayıda fason firması bulunmaktadır. Çeşitli dış pazarlara yakın olabilmek ve ihracat potansiyelini artırabilmek adına yurt dışına da yatırım yapan Yeşim bu kapsamda Mısır ve Moldova’da da üretim yaptırmaktadır. Yeşim Grubu'n genel cirosunun yüzde 35'i yurt dışı tesislerininden sağlanmaktadır. 

Fiyatta, kalitede ve kapasitede avantaj elde ederek, müşterilerine daha iyi hizmet sunmak adına tedarikçi firmalarıyla da işbirlikleri kuran Yeşim, bu anlamda ulusal ve uluslararası birçok seçkin firmayla partnerlik yapmaktadır. 

Yeşim Grup ve Gruba bağlı tedarik zinciri; “İnsan kaçakçılığı”, “Uyuşturucu” ve “Genel kaçakçılık” gibi yasa dışı suç faaliyetlerine karşı olduğunu ve bunlara karşı gerekli önlemleri aldığını taahhüt etmektedir.