Yeşim’de kimyasal yönetimi ve sosyal uygunluk mercek altında

“Daha yaşanır bir dünya için daha temiz üretim” sloganı ile 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen “Kimyasal Yönetimi ve Sosyal Uygunluk” eğitimine, Yeşim Tekstil’e fason üretim yapan tedarikçi firma temsilcilerinin yanı sıra, bünyesinde Tommy Hilfiger - Calvin Klein gibi markaları barındıran PVH firmasının çalıştığı fason firmalar da katıldı. Eğitimin birinci gününde tekstil sektöründe daha çevreci kimyasallar kullanılması adına atılan adımlar ve bu alanda oluşturulan girişimler masaya yatırılırken; eğitimin ikinci gününde ise sektörde öne çıkan tedarik zinciri, kadının güçlendirilmesi, mülteci ve göçmen sorunu gibi konu başlıklarına yönelik sosyal uygunluk prosedürleri değerlendirildi. 

Etkinliğin açılışında konuşan Yeşim Tekstil İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca, Yeşim Tekstil’in 35. yılını kutladığı bugünlerde böylesi bir etkinliğin organize edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Tüm Yeşim Tekstil lokasyonlarında sürdürülebilirlik kavramının kendileri için olmazsa olmaz konumda olduğunu ifade eden Hüseyinca, “Yeşim Tekstil olarak 2006 yılından bu yana SA 8000 belgesine sahibiz ve belgemizi her yıl yeniliyoruz. Ayrıca Global Compact üyesiyiz ve her yıl sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlıyoruz. O nedenle hayatımızdaki en önemli kavramlardan biri sürdürülebilirlik ve bu kavramın içindeki en önemli konulardan bazıları da kimyasal yönetimi ve sosyal uygunluk süreci” diye konuştu.

Nike Sosyal Uygunluk Direktörü Caner Soytaş da eğitime katılan herkese teşekkür ederek, söz konusu programa katılanların yeni bilgiler edinme fırsatı yakalayacaklarını ifade etti.  Programda PVH Sosyal Uygunluk Direktörü Karin Reimerink de bir sunum yaptı.