Yeşim Tekstil´de üretim insani

2005 yılında Türkiye’de SA 8000 belgesini alan ilk hazır giyim firması ünvanına sahip olan Yeşim Tekstil, çalışma koşullarını iyileştirme konusunda yaptığı düzenlemeleri hiç ara vermeden sürdürdüğü için geçtiğimiz günlerde belgeyi üçüncü kez almaya hak kazandı. Türkiye’de bu belgeye sahip sadece 4 firmadan biri olan Yeşim, “Önce İnsan” anlayışıyla çalışanlarının çalışma koşullarının daha iyi hale gelmesi için her yıl bir çok yeni uygulamaya imza atıyor.

Uluslararası bağımsız denetleme firması Intertek tarafından yapılan denetimler kapsamında, çocuk işçi çalıştırmama, zorla ve zorunlu çalıştırmama, iş sağlığı ve iş güvenliği ile çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda gerekli önlemleri alma, işçilerin kendi temsilcilerini seçme, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmama, taciz ve kötü muameleyi engelleme, çalışma saatlerinde ve ödemelerde yasal mevzuata uyum sağlama kriterlerinden oluşan yönetim sistemi incelendi. Yeşim ayrıca bu belge ile sadece kendi bünyesinde değil tedarikçi ve fason firmalarında da sosyal uygunluk koşullarını sağlayacağını ve sağlanabilmesi için gerekli çalışmaları başlatacağını garanti ediyor.

Dünyadaki ilk evrensel ahlak standardı olma özelliğine sahip olan SA 8000 belgesi halen 2 bin 606 firmada bulunuyor. Bunlardan sadece 4 tanesi Türkiye’de yer alıyor. Türkiye’de Yeşim Tekstil’in yanı sıra SA 8000 belgesine sahip olan diğer firmalar ise Alarko Carrier, Barit Maden Turk-Bozkar Karbondioksit ve S.M.S.Konfeksiyon.