Kadın Dostu Uygulamalar

Kadın Dostu Uygulamalar

“Önce İnsan” felsefesiyle yol alan Yeşim, kurulduğu günden bu yana kadının toplumsal hayatta güçlenmesini önceliklendiriyor. Türkiye’de kadın çalışan sayısı en yüksek firmalardan olan Yeşim, kadın çalışanların iş gücüne sağladığı katma değerin bilinciyle geçmişte olduğu gibi gelecekte de “Kadın Dostu Firma” kimliğine uygun olarak çalışmalarını sürdürecek.
KADIN
ERKEK

2009 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) “Yönetim Kadının Hakkıdır” bildirisini imzalayan Yeşim’in Bursa Fabrikası’ndaki çalışanlarının yarısından fazlasını kadınlar oluşturuyor. 

Yeşim, 2013 yılında kadın çalışanları için “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganı ile Kelebeğin Dünyası projesini hayata geçirdi. Proje Yeşim sınırlarını aşarak dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların sağlık, haklar, kişisel gelişim gibi konularda farkındalık kazanmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.  

UN Women ve UN Global Compact iş birliği ile oluşturulan “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ne (WEPs) 2015 yılında imza atan Yeşim, böylece cinsiyet eşitliğine ve kadının iş hayatında, toplumda güçlenmesine yönelik çalışmalar yapacağına ve bu çalışmaları her yıl raporlayacağına dair söz verdi. Sürdürülebilirlik Raporlarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Yeşim 2015 yılında TÜSİAD’ın iş birliği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile yürütülen “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı (BADV)” Kurucu üyesi oldu. 

Yeşim Grup Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nun kurucu koordinatörlüğünü üstlenerek platformun 2016 yılında hayata geçirilmesinde aktif rol oynadı. Platform, geldiği nokta itibarı ile WEPs imzacısı üyelerinin gücüyle örnek çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.    

Mor Salkın Kadın Danışma ve Danayışma Derneği iş birliğiyle örnek bir çalışma gerçekleştiren Yeşim, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi için 2016 yılında “Evde İşte Eşitlik” projesini hayata geçirdi. Aynı yıl Yeşim çatısı altında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi de hayata geçirildi.  

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikamıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Yeşim, kadının güçlenmesi konusunda attığı adımlarla;

 • 2010 yılında BUİKAD’dan “Kadın istihdamına en çok değer veren firma” ödülünü,  
 • 2013 yılında Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında “Çalıkuşları Bursa’yı keşfediyor” isimli ödülü,  
 • 2014 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi” çalışmaları kapsamındaki yarışmada “Türkiye’de en iyi 2. Firma” ödülünü,  
 • 2019 yılında PERYÖN Genel Merkezi’nin düzenlediği İnsana Değer Ödülleri’nde “Jenerasyon ve Çeşitlilik Yönetimi” kategorisinde birincilik ödülünü,  
 • 2021 yılında Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nda “Anadolu 500 Kadın Dostu” firma arasında üçüncülük ödülünü  
 • Ve aynı yıl Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından organize edilen “Kadın Dostu Markalar Özel Ödülleri” töreninde Farkındalık Ödülü ile Tüketici Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. 
 • Yeşim, 2023 yılında İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (BADV) şirketlerinin iyi uygulama örnekleri kitapçığında yer aldı.
  Yeşim Grup'un yer aldığı diğer BADV yayınları için ayrıca bkz. 
  Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İş Yeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi (2017)
  Business Against Intimate Partner Violence
   (2020)
  Aile İçi Şiddetle Mücadelede Şirketler: Bir Katılımcı Eylem Araştırması ve Sosyal Eylem Çalışması (2024)
 • Yeşim aynı yıl BM Kadın Birimi Türkiye’nin kuracağı WEPs Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence) “Sözden Eyleme WEPs” projesi kapsamında aralarında Boyner ve Unilever’in de yer aldığı 3 “WEPs Elçisi”nden biri seçildi.
 • Nike HQ (Headquarters - Genel Merkez) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Yeşim Grup’un merkez fabrikası; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde cinsiyet eşitliği konusunda en yüksek seviyede kalibre edilen ilk ve tek tedarikçi oldu.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliği ve hukuksal haklar konularında kadınların farkındalığını artırmak amacıyla Yeşim Grup, Uludağ Soroptimist Kulübü ve Bursa Karapınar Kadın Kooperatifi iş birliğiyle hayata geçirilen Farkındalık Çemberi atölye programı Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından Kadın Girişimci ve Kadının Güçlenmesi kategorisinde ödüle layık görüldü.